Slovensko stráca biodiverzitu, farmárom chýba k zelenšiemu poľnohospodárstvu finančná motivácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žatva, farmári, poľnohospodári
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

Ochranári, neštátni vlastníci lesa, včelári, poľovníci a farmári sa spojili podpisom spoločného Memoranda za zdravú krajinu.

Memorandom chcú upozorniť vládu a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) na zle nastavenú poľnohospodársku politiku. V tlačovej správe o tom informoval Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/BirdLife Slovensko).

Vytvárajú sa nevhodné podmienky

Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, SOS/BirdLife Slovensko, Združenie mladých farmárov na Slovensku, Slovenská poľovnícka komora a Slovenský zväz včelárov tvrdia, že súčasné nastavenie poľnohospodárstva vedie k vytváraniu nevhodných podmienok pre vtáctvo, hmyz či drobné živočíchy, vďaka čomu dochádza k ich vymieraniu a Slovensko tak stráca biodiverzitu.

Súčasné nastavenie poľnohospodárskej politiky podľa nich nemotivuje poľnohospodárov, aby hospodárili prírode blízkym spôsobom.

Poľnohospodári prerábajú

„Napríklad agroenvironmentálna schéma pre dropa je nastavená tak, že farmári dnes za hospodárenie s ohľadom na výskyt tohto druhu môžu dostať maximálne 351 eur na hektár. No aby na takomto hospodárení neprerobili, potrebovali by aspoň 400 až 600 eur za hektár,“ povedal Ridzoň.

Signatári memoranda preto apelujú na vládu a MPRV SR, aby prehodnotili súčasné schémy v rámci poľnohospodárskej politiky. Poľnohospodári totiž podľa nich majú záujem obhospodarovať polia prírode blízkym spôsobom, no nie sú k tomu dostatočne finančne motivovaní, vďaka čomu prerábajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ridzoň
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR