Aktuálne nie je potvrdený ďalší výskyt slintačky a krívačky (SLAK), stále platí súčasný stav štyroch ohnísk. Taktiež neevidujeme ani žiadne indície na podozrenie.
Musíme ešte utratiť ešte vyše 2200 kusov dobytka a možno do utorka (1. apríla) by sme už mohli mať ukončenú depopuláciu chovov. V Bake už prebieha dezinfekcia zlikvidovanej farmy. Informoval o tom v piatok na tlačovom brífingu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.
S Ficom navštívili krízový štáb
Ako uviedol, v piatok spolu premiérom Robertom Ficom navštívili aj krízový štáb v Gabčíkove, z ktorého sa koordinujú a riadia všetky procesy hlavne v lokalite Dunajská Streda.
„Spoločne sme si prešli celú operatívu s jednotlivými zložkami, ako aj postup pri porážke zvyšných dvoch chovov v Medveďove a Ňárade. Navštívili sme aj hraničné prechody a prešli situáciu ako sú nastavené pravidlá prechodu hraníc s Maďarskom a Rakúskom. S istotou môžem potvrdiť, že na Slovensko sa dostal ten istý typ vírusu SLAK, ktorý sa potvrdil v Maďarsku,“ povedal Takáč.
Hlohovec nebol informovaný o pláne likvidovať uhynuté zvieratá na skládke Vlčie hory
Minister tiež oboznámil verejnosť aj z výsledkami odborníkov z Európskej komisie (EK), ktorých sme mali na Slovensku v súvislosti s výskytom SLAK. Dodal, že ich správa bola aj súčasťou zasadnutia konferencie európskych veterinárov DG SANTE.
„Prijaté opatrenia Slovenskom boli včasné, odborne realizované a v súlade s európskou legislatívou. Slovensko zvláda situáciu, no riziká sú stále pretrvávajúce. Opatrenia boli prijaté bezodkladne po zistený prvých prípadov, pričom spolupráca medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) a Regionálnou správou (RVPS) fungovala efektívne. Ocenili profesionalitu civilnej ochrany, veterinárnej správy a laboratórnych pracovníkov ako aj schopnosť zabezpečiť dezinfekciu, depopuláciu a kontrolu dopravy v infikovaných oblastiach,“ citoval Takáč vyjadrenie odborníkov z EK s tým, že poďakovanie patrí všetkým zložkám za to, že túto situáciu stále zvládame. Odborníci taktiež potvrdili, že SLAK sa k nám nedostal po ceste.
Rozhodnutia musia urobiť veterinári
Minister Takáč reagoval aj na vyjadrenia odbornej verejnosti, vrátane profesorky z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorá potvrdila správnosť nastavených opatrení proti SLAK. Depopulácia v ohniskách nákazy je podľa ministra nevyhnutná, pričom všetky vnímavé zvieratá v trojkilometrovom pásme budú usmrtené, vrátane drobnochovov.
Holečková žiada zverejniť geologický prieskum lokality v Leviciach, kde zahrabávajú usmrtené zvieratá
Takáč zdôraznil, že rozhodnutia musia robiť odborníci, nie politici, a apeloval na verejnosť, aby netlačila na ústredného riaditeľa ŠVPS. Riziko šírenia nákazy je stále vysoké, najmä kvôli ošípaným, ktoré sú obzvlášť náchylné na SLAK.
„Nie je dobré z toho robiť politiku, nakoľko riziko je vážne a nemôžeme si dovoliť zobrať na plecia zodpovednosť rozšírenia nákazy. Apelujem na politikov a verejnosť, aby netlačili na ústredného riaditeľa ŠVPS, odborné rozhodnutia musia robiť veterinári. V lokalite máme veľkú koncentráciu chovov a riziko je obrovské,“ vysvetlil Takáč.
Finalizujú metodiku na odškodnenie
Aktuálne lokality pre prevoz do kafilérie v Žiline a jám pri Leviciach podliehali monitoringu, dezinfekcii a výskumu, aby neohrozili občanov. Kapacity sú zatiaľ postačujúce.
Minister doplnil, že odškodňovanie drobnochovateľov už bolo spustené a týka sa aj tých, ktoré sú bez registrácie tzv. „načierno,“ nakoľko predstavujú vysoké riziko šírenia nákazy.
V obci Baka ukončili porážku zvierat pre slintačku a krívačku, krízový štáb začal s odškodňovaním chovateľov – VIDEO
Kristína Vavríková, štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva doplnila, že prebieha finalizácia metodiky, podľa ktorej sa budú vyplácať odškodnenia. Prijatých bolo zatiaľ 36 žiadostí od drobnochovateľov z obce Baka na odškodnenie 124 kusov utratených zvierat.