Slovenský pozemkový fond hodnotí uplynulý rok pozitívne. Novou výzvou budú pozemkové úpravy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pozemok
Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenský pozemkový fond uverejnil odpočet za uplynulý rok. Riaditeľka fondu hodnotí rok ako veľmi úspešný. Informuje o tom hovorca SPF Martin Kormoš.

„Rok 2019 hodnotím veľmi pozitívne,“ tvrdí Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu. Reaguje tak na sumár realizovaných aktivít a projektov za uplynulý rok, ktorý SPF zverejnil na svojej internetovej stránke. „Podieľali sme na tvorbe legislatívy, zvyšovali podporu pre mladých farmárov a pri budovaní cyklotrás, uspeli sme vo viacerých právnych sporoch, napríklad v kauze Veľký Slavkov, iniciovali sme nové spolupráce,  dokončili začaté projekty a súčasne rozbehli nové, ktoré sa dotýkajú najmä elektronizácie a modernizácie úradu,“ vymenúva generálna riaditeľka. Kľúčovým cieľom však podľa nej aj naďalej ostáva vytváranie prostredia pre otvorený dialóg s odbornou i širokou verejnosťou v otázkach nájmu pôdy, a rovnako aj snahy vyriešiť najkritickejšiu otázku – zjednotiť pôdu na Slovensku.

Slovenský pozemkový fond má za sebou náročné, ale úspešné obdobie. Súvisí to s napĺňaním kľúčovej agendy fondu v posledných rokoch, ktorou je zefektívnenie procesov a vytvorenie moderného a transparentného úradu. „Podarilo sa nám zdigitalizovať centrálnu podateľňu
a poprepájať tak generálne riaditeľstvo s regionálnymi odbormi. Zaviedli sme tiež agendový spis, čo nám významne uľahčuje prácu a zrýchľuje vybavenie žiadostí. Zároveň je to jeden z najtransparentnejších a najkonkrétnejších krokov, ktoré sme v tomto procese a systéme urobili,“
hodnotí Adriana Šklíbová.

Tvorba legislatívy

Podľa novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, ktorá je v súčasnosti v legislatívnom procese, bude môcť fond ako žiadateľ iniciovať pozemkové úpravy a zároveň ich financovať a dohliadať na dodržanie všetkých fáz vrátane krajinotvorby. „Túto zmenu legislatívy riešime veľmi aktívne, nakoľko máme pri súčasnej rozdrobenosti vlastníctva veľký problém prenajať pôdu v celkoch. Veríme, že novelu zákona sa podarí presadiť“, vysvetľuje Adriana Šklíbová.

V nastavovaní efektívnejších procesov úrad pokračuje aj v oblasti komunikácie s verejnosťou. Prelomovým krokom, ktorým sa Slovenský pozemkový fond priblížil verejnosti a svojim partnerom, bolo otvorenie call centra. To má za úlohu poskytnúť žiadateľom potrebné informácie a správne ich nasmerovať pri podávaní žiadostí. Rovnakú úlohu má splniť aj prehľadnejšia webová stránka s Elektronickým systémom ePodanie, umožňujúcim podávanie vybraných druhov žiadostí. V systéme, ktorý je napojený na tzv. Geoportal, si žiadatelia môžu vybrať a graficky vykresliť parcelu, o ktorú majú záujem.

„V rámci našich aktivít sa pravidelne zúčastňujeme workshopov a spoluorganizovali sme viaceré konferencie s cieľom nastaviť otvorený dialóg a zároveň vzdelávať širokú verejnosť o kompetenciách fondu. Často sme totiž narážali na nedostatok informácií u žiadateľov, čo spôsobovalo zbytočne vypäté situácie a nedorozumenia,“ opisuje generálna riaditeľka. Zároveň dodáva, že vzdelávanie verejnosti bude aj naďalej jednou z kľúčových aktivít fondu.

Prioritou na rok 2020 sú pozemkové úpravy

Najväčšie zmeny, ktoré zmenia zabehnuté fungovanie fondu, sa budú týkať elektronizácie úradu. „Aktuálne pracujeme na spustení funkcie elektronického podpisu pri elektronickom podávaní žiadostí, ktorý je náročný z pohľadu legislatívy,“ hovorí Adriana Šklíbová. Absolútnou prioritou
je však naštartovať pozemkové úpravy. Slovenský pozemkový fond generuje každý rok dostatočne vysoký zisk, ktorý by sa mal prispieť na rozšírenie aktivít zameraných na zjednocovanie pôdy.
„Je skutočne veľký problém vytvoriť ucelené celky tak, aby farmári mohli mať prenajatých 1 000 až 1 500 hektárov pôdy vcelku, nakoľko je pôda stále extrémne rozdrobená. Na ploche 100 hektárov evidujeme niekedy aj vyše 200 vlastníkov. Je tak naozaj ťažké riešiť nájomné vzťahy, prípadne skontrolovať, či je všetko tak, ako má byť,“ vysvetľuje generálna riaditeľka.  V roku 2020 SPF vyčlení na pozemkové úpravy 6,7 milióna eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Šklíbová
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond