Slovenský vodohospodársky podnik porušil zákon o verejnom obstarávaní, ÚVO mu naparil ďalšiu pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurá
Foto: Ilustračné, pixabay.com.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) udelil Slovenskému vodohospodárskemu podniku, š. p., (SVP) ďalšiu pokutu, tentoraz vo výške takmer 19-tisíc eur, za porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Ako vo štvrtok informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková, úrad preukázal porušenie zákona v kontrole postupu štátneho podniku v súvislosti so zabezpečovaním, resp. odoberaním motorových palív – nafty a benzínu na karty a nafty do nádrží od spoločnosti Slovnaft, a. s.

Obišli zákon

„Verejný obstarávateľ obišiel zákon o verejnom obstarávaní. Faktúry, ktoré boli predmetom kontroly, neuzavrel podľa pravidiel, ktoré stanovuje tento zákon, čo malo vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Podnik tieto faktúry vystavoval do 29. apríla 2021, v rozpore so zákonom vystavil 185 faktúr. Keďže SVP súhlasil so zisteniami úradu, výška pokuty mu bola znížená o polovicu. „Môžem potvrdiť, že štátny podnik už túto pokutu vo výške 18 984,94 eur uhradil,“ poznamenal Hlivák.

Prvá pokuta bola oveľa vyššia

Ide už o druhú pokutu uloženú úradom pre SVP za to, že pri zabezpečovaní, resp. odoberaní motorových palív od Slovnaftu nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní. Predošlá pokuta bola vo výške viac ako 79-tisíc eur.

„Prvá pokuta bola úradom uložená v júni tohto roku a bola za 618 faktúr, ktoré boli vystavené v období od 5. februára 2020 do 19. februára 2021,“ dodal Hlivák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janka ZvončekováMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie SVP Slovenský vodohospodársky podnikÚVO Úrad pre verejné obstarávanie