Európska komisia to uviedla v návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020.
Návrh Európskej komisie pre Spoločnú poľnohospodársku politiku po roku 2020, ktorý bude uverejnený koncom mája, bude integrovať prísnejšie ciele v oblasti klímy a trvalej udržateľnosti. Súčasne poskytne členským štátom Európskej únie väčšiu voľnosť pri výbere spôsobu ako dosiahnuť sociálne, hospodárske a environmentálne priority EÚ. Informoval o tom pri svojom prejave v talianskej Parme eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.
Nová poľnohospodárska politika bude podľa Phila Hogana jednoduchšia, flexibilnejšia a budú v nej dominovať inovácie. „Inovácia bude jadrom novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky s mnohými príležitosťami pre našich výrobcov integrovať moderné technológie a know-how do svojich tradičných výrobných postupov. V strednodobom horizonte môže investovanie do inovácií pomôcť poľnohospodárom, aby boli konkurencieschopnejší a znížili svoje náklady a tak dosiahli lepší príjem,“ prehlásil Hogan.
Podstatou trvalo udržateľné poľnohospodárstvo
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka vo svojom prejave požiadal európskych poľnohospodárov, aby viac prispievali k ambicióznej agende o trvalo udržateľnom spôsobe hospodárstva. „Udržateľnosť bude výzva, ktorá ale prinesie aj komerčné výhody. Dobré jedlo, ktoré bude zaobstarané trvalo udržateľným spôsobom, bude znamenať dobrý obchod,“ pokračoval Phil Hogan. Dodal, že po roku 2020 bude poľnohospodárov treba ešte viac poveriť úlohou zlepšenia v oblasti životného prostredia a klímy, dobrých životných podmienok zvierat a rozvoja vidieka. Komisia si naopak za svoju úlohu podľa eurokomisára stanovila spravodlivé príjmy pre poľnohospodárov, ktoré by mali zabezpečiť prosperitu pre vidiecke oblasti aj v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike.