Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je plná kompromisov, Hajšelovi chýbajú ambicióznejšie ciele

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Farmár, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) mala a mohla byť ambicióznejšou, no nakoniec ide o kompromisné riešenie. Uviedol to vo svojom stanovisku europoslanec Robert Hajšel. Ten podľa svojich slov zahlasoval za legislatívne opatrenia, vedúce k reforme, s ťažkým srdcom.

Krok bližšie k ekologickejšej poľnohospodárskej politike

Reforma by mala úniu aspoň o kúsok posunúť na ceste k viac ekologickejšej a sociálnejšej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ pohlcujúcej viac ako tretinu rozpočtu EÚ.

Vlády členských štátov, vrátane Slovenska, musia teraz podľa europoslanca čím skôr predložiť svoje národné strategické plány, ktoré budú v súlade s environmentálnymi cieľmi, vytýčenými v stratégii Z farmy na stôl, ale aj v Zelenej dohode.

Väčšia podpora menších poľnohospodárov

„Nemali by sme dopustiť, aby išlo o akési rozkúskovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a tým pádom jej zoštátnenie, keď v stávke sú globálne ciele. Dnes sa ale dopad poľnohospodársko-potravinárskeho sektora na ľudské zdravie a biodiverzitu neberie dostatočne do úvahy. Musíme viac podporovať menších a mladých poľnohospodárov schopných farmárčiť ekologicky. Malí farmári budú najviac postihnutí klimatickou krízou a úrody sa budú zmenšovať,” ozrejmil Robert Hajšel.

Na druhej strane je europoslanec rád, že sa do reformy presadilo aj posilnenie sociálnych práv poľnohospodárskych pracovníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Hajšel