Maximálna suma pomoci pre mladých poľnohospodárov a začínajúcich podnikateľov na vidieku sa v novej SPP zvýši až na 100 000 eur.
Členské štáty Európskej únie si budú musieť vyhradiť v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) po roku 2020 aspoň 2 % svojich národných pridelených prostriedkov na priame platby na podporu mladých poľnohospodárov. Buď pôjde o podporu vo forme doplnkovej platby, okrem ich základnej podpory príjmu, alebo prostredníctvom grantov na inovácie v rezorte. Informovala o tom v tlačovej správe Európska komisia (EK). Krajiny budú môcť zároveň slobodne vyčleniť väčšiu čiastku na podporu mladých poľnohospodárov, ak zistia, že to potrebujú.
„Prilákanie mladých ľudí do poľnohospodárskeho odvetvia a pomoc pri vytváraní životaschopných podnikov je jednou z hlavných priorít novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020. Mladí poľnohospodári budú môcť v novej SPP využívať viacero opatrení, niektoré povinne, iné dobrovoľne,“ uviedla Európska komisia v stanovisku k novej SPP. Maximálna výška pomoci pre mladých poľnohospodárov a začínajúcich podnikateľov na vidieku sa v novej SPP zvýši až na 100 000 eur. „Strategický plán SPP v každej krajine bude musieť predložiť osobitnú stratégiu na prilákanie a podporu mladých poľnohospodárov vrátane toho, ako možno národnú a európsku podporu používať dôslednejšie a účinnejšie,“ ozrejmila Komisia.
Rôzne využitie dotácií
Finančné prostriedky na rozvoj vidieka pre mladých farmárov sa podľa EK môžu použiť na podporu programov zameraných na zlepšenie prístupu k pôde a prevodu pôdy, ktoré sú tradične veľkou prekážkou pre mladých poľnohospodárov, ktorí sa zapájajú do tejto profesie. Tieto systémy by mohli podľa Komisie zahŕňať poľnohospodárske partnerstvá medzi generáciami poľnohospodárov, sprostredkovanie nákupu pozemkov, inovovať národné alebo regionálne organizácie, ktoré sa zaoberajú podporou a uľahčovaním porovnania služieb medzi mladými a starými poľnohospodári a iné.
Mladí poľnohospodári by v novej SPP mali aj naďalej profitovať z podpory investícií a transferu vedomostí, teda odbornej prípravy podporovanej fondmi na rozvoj vidieka. „Členské štáty budú môcť vytvoriť finančné nástroje na podporu pracovného kapitálu pre mladých poľnohospodárov, ktorí sa často stretávajú s veľkými ťažkosťami pri získavaní financií vzhľadom na vysoké investície a nízku návratnosť poľnohospodárskeho podniku v počiatočnej fáze. Komisia tiež posilní spoluprácu s Európskou investičnou bankou, aby sa poučila zo skúseností a osvedčených postupov týkajúcich sa osobitných schém pre mladých poľnohospodárov,“ dodala v stanovisku Európska komisia.