Cukru bude dostatok pre všetkých, jeho dovoz je zbytočný, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
Slovensko ostane naďalej sebestačnou krajinou v produkcii cukru. Dovozy cukru zo zahraničia sú tak z hľadiska zásobovania podľa komory zbytočné. Informuje o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.
Udržanosť zamestnanosti na vidieku
„Vyrobiť toľko cukru, koľko na Slovensku skonzumujeme, a dokonca aj viac, nie je samozrejmosťou. Potvrdzuje to, že vertikála repa-cukor je naďalej jednou z posledných plne funkčných vertikál v rámci pestovania plodín, ich spracovania a výroby potravín. Žiadny cukor zo zahraničia v našich obchodoch nepotrebujeme. Vieme ho zabezpečiť z vlastných zdrojov dostatok na celý rok a vieme aj udržať zamestnanosť na vidieku,“ uviedol konateľ Slovenských cukrovarov s. r. o. v Seredi Adrián Šedivý.
Slovenské cukrovary bojujú o prežitie, pre rozhodnutie Bruselu o zrušení kvót mnohé z nich zanikli
Pestovatelia aj producenti cukru sa pripravujú na nové pravidlá, ktoré súvisia s budúcou novou Spoločnou poľnohospodárskou politikou. Strategický lán dáva predpoklad, že pestovanie cukrovej repy bude v budúcnosti podporené v dostatočnom objeme.
„Momentálne je ale mimoriadne dôležité, aby Strategický plán dokázali naši vyjednávači pred Európskou komisiou aj obhájiť. Za záujmy Slovenska a výrobu základných potravín v potrebnom množstve sa musia teraz razantne postaviť aj naši úradníci v Bruseli,“ skonštatoval predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.
Vysoký nárast cien energií
Minuloročné mrazy poškodili vyše 5000 hektárov, teda viac ako 20 percent osiatej výmery. Cukrovú repu preto museli pestovatelia vo viacerých okresoch siať nanovo. Nanovo sa sialo 18 percent pestovanej výmery. Poľnohospodári napriek tomu zabezpečili úrodu repy s cukornatosťou v hodnote 17,29 percent, pričom cukornatosť v porovnaní s predchádzajúcim obdobím vzrástla o 2,84 percenta.
Odvetvie cukru v EÚ preukázalo odolnosť po skončení kvót, výrobcovia sa prispôsobili príležitostiam
Cukrovú repu pozbierali z plochy 22 063 hektárov s priemernou úrodou 62,63 ton na hektár. Pestovatelia aktuálne bojujú s vysokým nárastom cien energií, čím sa zvýšili aj vstupy do výroby. Podľa predsedu Slovenského cukrovarníckeho spolu Michala Abeloviča tak cukrovarníckemu priemyslu prinesú zvýšenie nákladov v miliónoch eur.