Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora tak reagovala na nepodpísanie tohto zákona prezidentom.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) považuje zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý v piatok nepodpísal prezident Andrej Kiska, za jeden z najdôležitejších právnych predpisov v rámci potravinárskej legislatívy. Aj preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby pri opätovnom prerokovávaní v pléne zákon schválili. Informovala o tom v reakcii na nepodpísanie zákona prezidentom pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
„Zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami má ambíciu výrazne zlepšiť postavenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov v rámci dodávateľsko-obchodných vzťahov. Domáci dodávatelia potravín roky doplácajú na tvrdú vyjednávaciu taktiku niektorých obchodných reťazcov, ktoré voči ním uplatňujú nekalé obchodné praktiky. Nútia ich dodávať potraviny za ceny pod výrobné náklady, uplatňujú na slovenské výrobky vyššie marže v porovnaní so zahraničnými a takýmto spôsobom zneužívajú svoju ekonomickú silu,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Pre tieto praktiky sa podľa SPPK v obchodoch nachádza len 40 % slovenských potravín. Šancu na zmenu podľa komory prináša práve zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami, ktorý okrem iného zavádza povinnosť umiestňovať minimálne 50 % slovenských potravín na letákoch. „Práve z tohto dôvodu sa Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nestotožňuje s vetom prezidenta SR, ktorý v týchto dňoch tento právny predpis nepodpísal,“ povedal predseda SPPK Emil Macho. Komora zároveň vyzvala poslancov NR SR, aby pri opätovnom prerokovávaní v pléne tento zákon schválili.
Výhrady prezidenta
Prezident SR Andrej Kiska nepodpísal zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a vrátil ho poslancom s pripomienkami. Hlava štátu navrhuje Národnej rade SR vypustiť ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch prinajmenšom 50 percent slovenských výrobkov. Argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Európskej únie.
Prezident zároveň odporúča vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu zákona pribudli v druhom čítaní cez poslanecké pozmeňovacie návrhy. Podobne ako pri predchádzajúcich vetách poslancov upozornil, že zmeny doplnené v druhom čítaní, ktoré sa návrhu zákona týkajú len okrajovo, nie sú v súlade s pravidlami tvorby právnych predpisov. Náhle a zásadné zmeny podľa prezidenta neprispievajú ku kvalite legislatív. Skôr naopak, obídením odbornej diskusie riskujú neželané dôsledky.
Ustanovenie kritizované prezidentom prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a ruší odkladný účinok prípadného odvolania. Podľa prezidenta môže byť takéto ustanovenie neprimeraným obmedzením ústavných práv, najmä práva na súdnu ochranu. Možno ho považovať „za diskriminačný až šikanózny legislatívny zásah upierajúci procesné práva niektorým podnikateľským subjektom z oblasti obchodu s potravinami“. Prezident tiež upozorňuje, že návrh zákona môže v konečnom dôsledku ohroziť sociálne istoty zamestnancov dotknutých obchodníkov.