Správa TANAPu chce podľa iniciatívy My sme les zlikvidovať bobrovisko a hroziť má aj zabitie bobrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bobor vodný
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Iniciatíva My sme les zverejnila v pondelok na sociálnej sieti informáciu o tom, že bobrie hrádze pri Tatranskej Javorine vo Vysokých Tatrách majú byť v nasledujúcich dňoch zničené.

Ako uviedla, z doposiaľ neoverených informácií vyplýva, že likvidáciu bobroviska údajne plánuje samotná Správa Tatranského národného parku. Tá dôrazne odmieta obvinenia aktivistov, ako v utorok uviedla na sociálnej sieti.

Čistenie priekop alebo tokov?

Podľa iniciatívy My sme les sa nikým nepovolená činnosť má realizovať pod zámienkou čistenia priekop v Javorovej doline, kde platí 4. a 5. stupeň ochrany. Dôvodom je podľa nej vylievanie vody na cestu.

„Bobrie hrádze sa paradoxne nachádzajú v lokalite, kde aktuálne platí zimná uzávera na ochranu krehkej tatranskej prírody. V tomto čase tak možno ukryť aj nelegálne zásahy do biotopu chráneného živočícha pred zrakmi verejnosti,“ uviedli aktivisti. Zároveň sa obávajú, že nepôjde len o zničenie hrádze, ale aj zabitie samotných bobrov.

„V prípade Tatranskej Javoriny nejde o čistenie priekop, ale o čistenie tokov a pozdĺžne odvodnenie komunikácie z dôvodu, aby nedochádzalo k jej poškodzovaniu. Súčasťou tohto kroku je aj umiestnenie infotabule, ktorá má upozorniť na význam bobra v krajine, neďaleko miesta jeho výskytu, v lokalite Podmuráň,“ ozrejmila v reakcii Správa TANAP-u.

Riaditeľovi poslali výzvu

My sme les podľa jeho vyjadrenia zatiaľ komunikuje s odborníkom na bobry, ktorý pomôže navrhnúť opatrenia na riešenie situácie a zabezpečenia nekonfliktného spolužitia. „Správu Tatranského Národného parku sme písomne vyzvali, aby zastavila túto akciu, a aby sme spoločne našli riešenie k spokojnosti ľudí aj prírody v národnom parku,“ napísali aktivisti.

Správa TANAP-u potvrdila, že v tejto veci bol jej riaditeľovi doručený e-mail s výzvou, aby tak nekonal.

„Mrzí nás tendenčnosť, s akou bola informácia podaná verejnosti, a je smutné, že pred zverejnením takého závažného obvinenia si aktivisti z My sme les nedali ani len námahu, aby sa obrátili na Správu TANAP-u so žiadosťou o vysvetlenie. Veríme, že sa z tejto situácie poučia a nebudú na základe „nepodložených informácií“ zásobovať verejnosť nepravdami a kaziť dobré meno Tatranského národného parku,“ skonštatoval národný park.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie iniciatíva My sme lesSpráva TANAPu