Majitelia pozemkov na území Tatranského národného parku (TANAP) dostali od ochranárov ubezpečenie, že A zóna si v definitívnom návrhu zonácie zachová podobu, na ktorej sa už v minulosti dohodli aj so samotnými neštátnymi vlastníkmi lesov.
Informovala o tom Správa TANAPu po tom, ako sa v závere týždňa stretlo jej vedenie na Liptove so zástupcami vlastníkov lesov o zonácii. Pripomenula, že pre A zónu platí najprísnejší, teda 5. stupeň ochrany, a zaberie viac ako polovicu rozlohy územia národného parku.
Neštátni vlastníci by mali dostať viac peňazí
Medzi nosnými témami stretnutia nechýbali kompenzácie. „Vedenie Správy TANAPu pracuje na tom, aby sa nájmy za obmedzenie hospodárenia oproti pôvodnému návrhu zvýšili. Neštátni vlastníci by tak mali dostať za každý hektár lesa viac peňazí,“ uviedla správa najstaršieho národného parku. Presnú sumu sa však podľa nej dozvedia, až keď návrh oficiálne odobrí envirorezort.
Stretli sa za okrúhlym stolom
Takzvaný okrúhly stôl iniciovalo Liptovsko-tatranské združenie vlastníkov lesov. Na stretnutie prišli nielen vlastníci lesov na území TANAPu, ale aj tí, ktorí hospodária v rámci Národného parku Nízke Tatry, Národného parku Veľká Fatra. Zároveň sa na ňom zúčastnili aj zástupcovia Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov či Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov.
Začína sa zonácia národných parkov Slovenský kras, Poloniny a Veľká Fatra, stanovia sa jasné pravidlá ich využívania
„Všetky tieto subjekty volajú, že nechcú stratiť právo rozhodovať o vlastnom majetku a sú opatrné či skeptické v súvislosti s plánovaným rozdelením územia na zóny, ktoré majú reflektovať význam prírodných hodnôt,“ skonštatovala Správa TANAPu.
Chcú sa dohodnúť ľudsky a otvorene
Diskutovalo sa tiež o zastúpení v Rade Tatranského národného parku, ktorý je poradným orgánom Správy TANAPu, poľovníctve v ére po zonácii, ale napríklad aj o prírode blízkom obhospodarovaní lesov.
Štátne lesy sa ohradili voči Budajovým vyjadreniami k zonácii Tatranského národného parku
„Dôležité je, že pokiaľ nebudú neštátni vlastníci ako celok súhlasiť s navrhovanou zonáciou, programom starostlivosti a kompenzačnými opatreniami, nebudeme posúvať dokument do správneho konania. Chceme sa najprv s dotknutými subjektami a osobami dohodnúť ľudsky, otvorene,“ poznamenal riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.
Na zonáciu sa čaká dvadsať rokov
Zonácia Tatranského národného parku je spolu s Malou Fatrou a Národným parkom Nízke Tatry naďalej v procese prípravy. Informoval o tom rezort životného prostredia v úvode decembra minulého roka, keď oznámil zonáciu národných parkov Slovenský kras, Poloniny a Veľká Fatra. Na zonáciu najstaršieho národného parku sa čaká dvadsať rokov.
Návrh zonácie vypracovala Správa TANAPu ešte v roku 2003. Odvtedy sa o jej dokončenie usilovali všetky vlády. Zonácia národného parku predstavuje rozdelenie národného parku na jednotlivé zóny. Tie stanovujú spôsob obhospodarovania pozemkov v národnom parku a presné limity, ktoré je nutné dodržiavať v záujme ochrany rastlinných a živočíšnych druhov, ekosystému a ekologicky udržateľného využívania krajiny.