Sťahovavé vtáky čelia mnohým hrozbám a prežitie mnohých druhov je závislé od tolerancie ľudí, upozorňuje BirdLife Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vtaky
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Sťahovavé vtáky čelia mnohým hrozbám a často patria medzi ohrozené druhy. Pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa vtáctva na to upozornila Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Hrozivá je podľa spoločnosti aj miera nelegálneho lovu a tiež strata vhodných území na odpočinok, vyhľadávanie potravy a prezimovanie.

Podmienky sa zhoršujú aj na hniezdiskách, a to pre intenzívne poľnohospodárstvo, lesníctvo, klimatické zmeny či prenasledovanie a pytliactvo. Ako BirdLife upozorňuje, prežitie mnohých druhov je priamo závislé od tolerancie ľudí, pričom viaceré sťahovavé vtáky hniezdia v našom susedstve a inde ani hniezdiť nedokážu. Sú tu napríklad bociany biele, lastovičky, belorítky či dažďovníky.

Dokážu prezimovať aj u nás

Pre mierny priebeh zím za posledné roky nastali aj zmeny v migračných stratégiách u niektorých druhov, ktoré nemigrujú južnejšie, ale dokážu prezimovať aj u nás. Takým príkladom sú žeriavy popolavé, holuby hrivnáky, cíbiky chochlaté, škovránky, močiarnice či chriašte vodné.

„Medzinárodný deň vtáctva má tento rok mocnú symboliku. Prekrýva sa s veľkonočným pondelkom. Pre milovníkov prírody a vtáctva symbolizuje dnešný Deň vtákov znovuzrodenie prírody, návrat sťahovavých vtákov z ďalekého juhu a oslavy vtáčieho spevu. Apríl je mesiac, kedy naším územím migruje najviac sťahovavých vtákov,“ informuje BirdLife s tým, že odhadom našim územím migruje približne 30 miliónov vtákov, ktoré prilietajú zo svojich zimovísk na juhu Európy, v Afrike a Ázii.

Fascinujúci prírodný fenomén

Ako spoločnosť pripomenula, stredoeurópske oslavy príchodu jari si pripomíname už od roku 1900, a ide tak o jeden z najdlhšie trvajúci významný prírodovedný deň na svete. Zakladateľom tradície je významný prírodovedec a ornitológ Oto Herman. Ako priblížila Slovenská ornitologická spoločnosť, vtáčia migrácia je fascinujúci prírodný fenomén, pričom rôzne druhy sa v závislosti od potravnej špecializácie sťahujú do regiónov, kde nájdu bohaté zdroje potravy a mnohé prekonajú pozoruhodné vzdialenosti.

„Ku koncu marca bolo už na Slovensku zaznamenaných viac ako 35 sťahovavých druhov. Medzi nimi už aj druhy, ktoré zimujú v Afrike, napríklad bociany biele aj čierne, lastovičky, belorítky, lyžičiar biely, brehár čiernochvostý či kačica chrapačka,“ uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a doplnil, že prílety vtáctva potrvajú do začiatku mája, kedy zo zimovísk doletia aj posledné druhy, ako napríklad červenák karmínový, či kolibiarik sivozelený.

Eurázijsko-africké migračné trasy

Spoločnosť ďalej spresnila, že druhy z nášho územia migrujú eurázijsko-africkými migračnými trasami a mnohé využívajú migračné koridory.

„Najvýznamnejšie sú juhovýchodná migračná trasa vedúca cez Bospor, juhozápadná trasa vedúca cez Gibraltár, trasa vedúca cez Taliansko a Stredozemné more. Niektoré vtáčie druhy ale migrujú v širokých frontoch naprieč krajinou a Stredozemným morom smerom do Afriky,“ priblížuje BirdLife s tým, že jarný návrat vedie podobnými trasami a prekonanie celej vzdialenosti je oproti jesennému putovaniu rýchlejšie, pretože vtáky na ich hniezdiská ženie pud rozmnožovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Gúgh
Firmy a inštitúcie SOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko