Štát si žiada vyššiu ochranu vzácnych lokalít, spolupracovať plánuje aj so súkromnými vlastníkmi lesov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štátne lesy TANAP u
Foto: archívne, www.facebook.com

Štát chce zvyšovať kvalitu ochrany životného prostredia v spolupráci s neštátnymi vlastníkmi lesov. Ministerstvo životného prostredia to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP SR.

Envirorezort v piatok 14. mája preto zorganizoval stretnutie so zástupcami Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Spolu s úniou chcú hľadať spôsoby lepšej finančnej podpory neštátnych vlastníkov v súvislosti s manažovaním opatrení v lesoch.

Férový prístup

„Preferujeme férový prístup a neštátnych vlastníkov lesov vnímame ako dôležitých partnerov pri zlepšovaní ochrany vzácnych lokalít,“ povedal štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Témou rokovania boli aj kompenzácie za obmedzenie bežného obhospodarovania, teda kompenzácie v prípadoch, kedy envirorezort napríklad obmedzí výrub stromov napríklad v chránenom území.

Miera kompenzácií rastie

Podľa ministerstva nie sú kompenzácie jediným nástrojom vysporiadania sa s vlastníkmi pozemkov v chránených územiach.

Envirorezort však zdôraznil, že aj miera poskytovania kompenzácií rastie. Kým v roku 2014 štát vyplatil finančné náhrady vo výške 1,3 milióna, v roku 2020 išlo už o sumu 6,6 milióna eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaSlavomír Held
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚnia regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska