Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR uviedla do života nový edukatívny projekt v podobe virtuálneho náučného chodníka zameraného na zvýšenie povedomia o ohrozenom hlucháňovi hôrnom. Tento projekt je súčasťou iniciatívy
„Realizácia vybraných opatrení Programu záchrany hlucháňa hôrneho.“ Náučný chodník kombinuje bezplatnú mobilnú aplikáciu a fyzický chodník označený informačnými tabuľami s ôsmimi stanovišťami, ktoré interaktívne komunikujú s mobilnými zariadeniami návštevníkov.
Zvýšenie povedomia o hlucháňovi
„Aplikácia obsahuje náučné texty, vedomostný kvíz, audioukážky, videá, animácie a rozšírenú realitu,“ objasnila ŠOP SR. Na konci trasy čaká aktívnych návštevníkov virtuálna odmena za správne zodpovedané otázky v kvíze.
Ochranári vyzývajú na zákaz ťažby dreva v biotopoch hlucháňa na Muránskej planine
Hlavným cieľom náučného chodníka je zvýšiť povedomie o hlucháňovi hôrnom prostredníctvom interaktívnych zážitkov. Návštevníci sa dozvedia o výskyte, populácii, prostredí, nárokoch, potrave, prirodzených nepriateľoch a spôsobe života tohto chráneného druhu.
„Dochádza tak k prepájaniu prírodného prostredia v okolí informačnej tabule s virtuálnymi animáciami aplikácie,“ dodala ŠOP SR. Táto inovatívna forma vzdelávania je zameraná aj na mladú „smart“ generáciu, ktorá používa moderné technológie.
Modrý turistický chodník
Prvý virtuálny chodník bol nedávno osadený v katastri obce Šumiac, na modrom turistickom chodníku Šumiac – Predné sedlo v Národnom parku Nízke Tatry.
„Druhý virtuálny chodník plánujeme trvalo osadiť v lokalite Tatranského národného parku, na zelenom turistickom chodníku Starý Smokovec – Hrebienok,“ informovala ŠOP SR.
Na absolvovanie potrebujete smartfón
Na absolvovanie náučného chodníka je potrebný smartfón s internetovým pripojením a nainštalovanou bezplatnou aplikáciou, ktorú si návštevník môže stiahnuť už pri prvom zastavení, alebo pohodlne doma.
Ministerstvo životného prostredia spolu s ochranármi začali riešiť problematiku populácie hlucháňa
„Tento projekt je významným krokom k zvýšeniu povedomia o ochrane ohrozených druhov a rovnováhy prírodného prostredia prostredníctvom moderných technológií,“ uzavrela ŠOP SR.