V týchto dňoch si štátna ochrana prírody na Slovensku pripomína jubilejných sto rokov od jej vzniku. História štátnej ochrany prírody sa začala písať 20. októbra 1919, keď vtedajší československý minister pre správu Slovenska Vavro Šrobár podpísal nariadenie pre vznik Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku so sídlom v Bratislave, ktorého súčasťou boli aj prírodné pamiatky. Ten vzápätí premenovali na Štátny referát na ochranu pamiatok na Slovensku ako zložku Ministerstva školstva a národnej osvety v Prahe. „V roku 1919 vznikol orgán štátnej ochrany prírody na Slovensku, ktorý začal písať históriu slovenskej štátnej ochrany prírody,“ uviedla Štátna ochrany prírody SR (ŠOP SR) na svojej stránke.
Dospela k samostatnej organizácii
Štátna ochrana prírody bola na Slovensku zviazaná s pamiatkovou starostlivosťou až do roku 1981, kedy sa štátna ochrana prírody osamostatnila.
„Tých 62 rokov prinieslo celý rad organizačných usporiadaní, v ktorých sa ochrana prírody vyvíjala paralelne s pamiatkovou starostlivosťou až napokon dospela k samostatnej odbornej organizácii – Ústrediu štátnej ochrany prírody so sídlom v Liptovskom Mikuláši,“ vysvetlila ŠOP SR. Vo svojom vývoji mala štátna ochrana prírody niekoľko zlomových bodov.
Poľovníci budú môcť uloviť o polovicu menej vlkov než minulý rok, musia dodržať prísne pravidlá
Najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955 v zákone o štátnej ochrane prírody. V roku 1958 vznikol Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, ktorý položil základy druhovej a územnej ochrany na Slovensku.
Ďalším dôležitým medzníkom bolo zriadenie národných parkov na Slovensku. Prvým bol Tatranský národný park vyhlásený v roku 1948, ku ktorému sa postupne pridalo ďalších osem národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku.
Ochrana nášho bohatstva
„Sto rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku prinieslo bez pochyby množstvo pozitívnych krokov pri ochrane nášho najväčšieho bohatstva, ktorým je príroda. Či už išlo o ochranu vzácnych druhov živočíchov, rastlín alebo ich biotopov,“ komentoval výročie generálny riaditeľ ŠOP SR Martin Lakanda.
V súčasnosti sa ochranou prírody zaoberá Štátna ochrana prírody SR so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá je odbornou organizáciou ministerstva životného prostredia.
Zabezpečuje úlohy na úseku ochrany prírody a krajiny, vrátane správy jaskýň. Súčasťou ŠOP SR sú regionálne správy ochrany prírody a krajiny, správy národných parkov a chránených krajinných oblastí.