- aktualizované 3. mája, 13:58
Štátni ochranári v noci utratili dvoch medveďov pri rampe na parkovisku pod Sliezskym domom vo Vysokých Tatrách. Išlo o samicu a jedno mláďa. Ako pre agentúru SITA vysvetlil riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko, medvede neboli zastrelené.
Zásahový tím pre medveďa hnedého ich najprv narkotizačnou šípkou uspal a následne boli v hlbokej anestéze eutanazované. Tri medvieďatá ušli do lesa.
Medvedica na Poľane napadla muža, k útoku došlo na turistickom chodníku
Medvedicu so štyrmi mláďatami sledovali ochranári celý minulý rok. Pravidelne navštevovala nezabezpečené kontajnery v meste Vysoké Tatry. V novembri minulého roka sa medvedica vlámala do cukrárne v Hornom Smokovci.
Človek urobil chybu
„Zazimovala, no teraz od jari robila to isté. Živila sa takýmto spôsobom a aj medvieďatá učila na takúto stravu. Tie si na to rýchlo privykli. Mohla byť riziková pre človeka, striedala intravilány tatranských osád, preto bolo rozhodnuté o jej eutanázii,“ vysvetlil dôvod utratenia riaditeľ Správy TANAPu.
Zvyšné tri medvieďatá budú ochranári sledovať. Podľa Majka nie sú rizikové pre človeka. Ak by sa však vrátili a pokračovali v zaužívanom spôsobe života, podľa jeho slov by zrejme musel opäť zasiahnuť zásahový tím. „Je nám to ľúto, nikto sa z toho nevytešuje. Je potrebné si položiť otázku, prečo sa takto medvedica správala, a kde sme my ľudia urobili chybu,“ poznamenal Majko.
Vysoké Tatry sa bránia, peniaze z ministerstva na vybudovanie zabezpečených kontajnerov využilo správne
Pred samotným rozhodnutím utratiť medvedicu sa štátni ochranári zo zásahového tímu zaoberali aj inými možnosťami. Informoval o tom v pondelok 3. mája odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
„Posledné mesiace vyskúšali všetky možnosti, vrátane pokusov o zmenu ich návykov. Medvedica s mladými však stratili plachosť, pravidelne navštevovali ľudské obydlia, kde nachádzali potravu predovšetkým v nedostatočne zabezpečených kontajnerových stojiskách na odpad. Pri stretnutí s človekom medvede nejavili známky plachosti a nereagovali ani na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi a na lokality sa neustále vracali,“ uviedol rezort.
Nezabezpečené kontajnery sú lákadlom
Majko pripomenul, že veľkým lákadlom sú pre medvede niektoré otvorené a nezabezpečené kontajnery v Tatrách. Pri Sliezskom dom ich napríklad zlákali dva veľkokapacitné kontajnery. Hoci mesto Vysoké Tatry už v minulosti vybudovalo staničky pre kontajnery, ktoré problém eliminovali, stále sú miesta, kam sa medvede k odpadkom dostanú.
„Mnohé stojiská odpadov vo Vysokých Tatrách sú v žalostnom stave, a to aj napriek tomu, že v minulosti rezort životného prostredia financoval ich zabezpečenie miliónovými dotáciami a státisíce dal aj Úrad vlády SR. Zabezpečiť komunálny odpad pred medveďom hnedým je pritom povinnosť, ktorá vyplýva obciam zo zákona o odpadoch,“ poznamenalo v tlačovej správe ministerstvo životného prostredia.
Plaché zviera sa bude stále vracať
Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) už niekoľko rokov varuje poľovníkov pred nevhodným prikrmovaním, ktoré láka divú zver bližšie k obciam. Rovnako upozorňuje starostov a občanov podhorských a horských obcí pred zlým zaobchádzaním s odpadmi. Tie spôsobujú nežiadúcu stratu plachosti, teda synantropnosť.
S ňou sa spája aj zmena spôsobu obživy, ktorá je nevratná. Synantropné jedince sa už nevedia vrátiť k pôvodnému spôsobu života a držia sa v blízkosti ľudských sídel. V prípade medveďa tak vzniká riziko kolízií tejto šelmy s človekom.
Poľovníci varujú pred medveďmi. Potulujú sa po Spiši, Liptove a aj Západných Tatrách
„Apelujeme na všetkých ľudí, miestnych podnikateľov a samosprávu, aby sa správali zodpovedne pri zabezpečovaní odpadu. Ak si nechceme zničiť bohatstvo autentickej prírody, ktoré sme zdedili po svojich predkoch, chovajme sa voči nej s rešpektom a úctou. Problémy nikdy nespôsobujú medvede, ale neporiadni ľudia, ktorí ich doslova lákajú na prah svojich domovov alebo reštaurácií,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Slovenská inšpekcia životného prostredia zefektívnila kontroly kontajnerových stojísk s komunálnym odpadom. Zatiaľ čo v roku 2019 vykonala 151 kontrol, v minulom roku to bolo 360 kontrol. V celkovo 284 prípadoch zistila porušenie platnej legislatívy a momentálne vo viacerých prípadoch prebieha správne konanie o uložení pokút, alebo kontrola plnenia nariadených nápravných opatrení.