Štátny podnik Lesy SR sa od nového roka zmení, odberateľom dreva stanoví jasné pravidlá

les, drevo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizačná štruktúra štátneho podniku Lesy SR bude rovnocennejšia. Počet odštepných závodov sa zníži zo súčasných 23 na 12. Dva špecializované odštepné závody – Odštepný závod lesnej techniky a OZ Semenoles, zostanú zachované v nezmenenej forme.

Počet lesných správ sa zoštíhli zo súčasných 129 na 93. Zmena by mala platiť od 1. januára 2022. Informovala o tom vo štvrtok vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.

Cieľom je stabilizácia a prosperita

Zmenu organizačnej štruktúry Lesov SR hodnotili analytické tímy zložené z vyše 120 interných a externých konzultantov.

„Týmito krokmi chceme docieliť ekonomickú stabilizáciu podniku a zabezpečiť dlhodobú prosperitu. Posilniť by sa mala tiež vonkajšia prevádzka a chceme vytvoriť podmienky pre širšie uplatnenie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch ako základnej stratégie štátu pri hospodárení v lese. Sme si vedomí, že sa mení spoločenská objednávka. Očakáva sa, že štátny podnik bude k hospodáreniu pristupovať citlivejším spôsobom, no treba prihliadať aj na ekonomiku a uvedomiť si, že si to vyžiada viac finančných prostriedkov,“ zdôraznil generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Kőszeghy.

Nová organizačná štruktúra zaručuje podľa štátneho podniku vyrovnanejšie organizačné jednotky. V súčasnosti sú veľké rozdiely v obhospodarovaných výmerách, jedna lesná správa môže spravovať od 2 tisíc až do 13 tisíc hektárov (ha) lesných pozemkov, to by sa malo zmeniť.

Jeden odštepný závod (OZ) bude spravovať od 60 tis. po 77 tisíc ha lesných pozemkov a počet lesných správ v rámci jedného OZ nepresiahne 9. Štíhlejšia štruktúra bude znamenať aj postupné zvyšovanie diverzifikácie štátneho podniku.

Odberatelia budú mať svoj rating

„Štátny podnik Lesy SR má výnimočné postavenie, pretože sa stará o naše cenné a jedinečné prírodné bohatstvo. Naše lesy nie sú iba zdrojom drevnej hmoty ako obnoviteľnej suroviny pre energetiku a priemysel. Plnia aj nezastupiteľnú úlohu pri zadržiavaní vody v krajine, zachytávaní CO2 a v boji s klimatickou zmenou. Z tohto dôvodu očakávam, že štátny podnik bude k hospodáreniu pristupovať oveľa citlivejšie, s ohľadom na optimálne plnenie všetkých funkcií lesa. Cieľom reorganizácie je nastaviť jeho fungovanie tak, aby bol ekonomicky stabilným a dobrým zamestnávateľom,“ povedal agrominister Samuel Vlčan.

Štátny podnik prichádza aj s novým obchodným systémom, ktorý je založený na jasne definovaných pravidlách pre odberateľov drevnej hmoty.

Multikriteriálny obchodný systém transparentne hodnotí odberateľa, stanovuje mu rating na základe nasledovných kritérií, ktorými sú zhodnotenie a stupeň opracovania drevnej hmoty, tvorba a hodnotenie zamestnanosti v regiónoch, história spolupráce, investície a modernizácia prevádzok odberateľov a trvalá udržateľnosť, ekológia a certifikačné procesy.

Spracovatelia sú opatrní optimisti

Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD SR) vníma novú obchodnú politiku Lesov SR s opatrným optimizmom.

„Očakávali sme, že budeme prizvaní k jej tvorbe tak, ako nám to sľúbilo ešte predchádzajúce vedenie Lesov SR,“ povedal predseda Drevárskej sekcie ZSD SR Milan Benco.

Dodal, že zväz vníma snahu o transparentnosť, ako aj sociálny rozmer obchodnej politiky, ktorý zohľadňuje potreby nielen tzv. veľkých spracovateľov dreva, ale najmä regionálnych a stredných píl tak, aby sa slovenské drevo spracúvalo doma.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan BencoSamuel VlčanTibor Köszeghy
Firmy a inštitúcie Lesy SRZSD Zväz spracovateľov dreva