Okrem tlaku ochranárov na vyňatie pozemkov v národných parkoch čelí štátny podnik Lesy SR najhorším hospodárskym výsledkom za poslednú dekádu. Firma minuloročný pokles tržieb aj zisku pripísala na vrub pandémie. Dôvodí poklesom ťažby, zníženým dopytom od spracovateľov, ako aj nižšími cenami. Podniku však klesá aj konkurenčná schopnosť, čoho dôkazom je rekordný dovoz dreva od zahraničných producentov. Na Slovensko sa začala nebývalo voziť ihličnatá surovina. Či zvýšenému dopytu po dreve zo zahraničia nepomohla aj kriminalizácia domáceho sektora žiaden z účastníkov trhu nehovorí.
Pokles tržieb aj zisku
Štátnym lesom klesli ich tržby pod magickú hranicu 200 miliónov eur prvýkrát od roku 2010. Za minulý rok dosiahli podľa údajov Finstatu 189,9 milióna eur, čo je medziročne menej o 31,9 milióna eur. Podnik tento prepad odôvodňuje dopadmi pandémie. „Ťažba dreva v minulom roku výrazne poklesla predovšetkým v ihličnatom dreve z dôvodu nižšieho objemu kalamitnej hmoty, ako aj znížením dopytu spracovateľov dreva,“ vysvetľuje pre portál NášVidiek hovorkyňa podniku Lesy SR Marína Debnárová. Dodáva, že negatívne na podnik vplývali aj nižšie ceny dreva.
Štátne lesy v minulom roku vyťažili 3,77 milióna metrov kubických dreva, medziročne menej o 15,4 %. Priemerný ročný objem ťažby dreva v rokoch 2005 až 2019 dosiahol 4,38 milióna metrov kubických. Po roku 2009 vykázal podnik Lesy SR aj najnižší zisk. Ten predstavoval 820 tisíc eur, čo je viac ako 3,5-násobný medziročný prepad. S cieľom zvrátiť negatívne hospodárske výsledky podnik znižoval vysoké zásoby, režijné náklady a náklady na pestovnú činnosť. Za posledné tri roky opustilo podnik 244 zamestnancov. Aktuálne zamestnávajú štátne lesy 3 343 ľudí.
Rekordný dovoz
Štátne lesy však začína ohrozovať zahraničná konkurencia. Tá spracováva drevnú kalamitu vo svojich domovských krajinách a časť z nej vyváža. Kým domácim štátnym lesníkom tržby poklesli, dovoz dreva rekordne narástol. Podľa údajov ministerstva pôdohospodárstva v minulom roku dosiahol 1,99 milióna metrov kubických, čo je medziročne viac o takmer 19 %.
Okrem samotného rastu dovozu sa zmenila aj jeho skladba. Kým v rokoch 2013 až 2016 tvorilo až 85 % dovozu surové listnaté drevo, v minulom roku dominovala ihličnatá guľatina. „V roku 2020 sa orientácia dovozu zmenila. Z celkového objemu dovozu bolo 73,7 % ihličnatej suroviny. Dôvodom bola nepriaznivá situácia na trhu s drevom a nízke ceny sortimentov ihličnatého surového dreva v zahraničí v dôsledku objemu kalamitného dreva na trhu,“ argumentuje tlačový odbor agrorezortu.
Smreková píliarska guľatina na Slovensko smerovala najmä zo susedného Česka. Ihličnaté drevo primárne končí u veľkých domácich spracovateľov. Len spoločnosť PRP V Tomášovciach ročne spracuje vyše 700 tisíc metrov kubických ihličnatej guľatiny.
Policajný drobnohľad
Obchod s drevom sa stal po minuloročných parlamentných voľbách predmetom záujmu polície. Vo väzbe skončil napríklad bývalý obchodný riaditeľ Lesov SR Tomáš Klouček, či niektorí sprostredkovatelia. Odpovedi na otázku, či aj kriminalizácia sektora mohla prispieť k zníženiu dopytu po slovenskom dreve, sa generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva SR Peter Zemaník vyhol. „Neprináleží nám sa vyjadrovať k interným záležitostiam ktoréhokoľvek z našich partnerov,“ podotkol.
Polícia aktuálne trhovú pozíciu štátnych lesov neskúma. Policajný hovorca Michal Slivka portálu NášVidiek povedal, že hospodárenie podniku by mal zhodnotiť Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Ten v podniku vykonal kontrolu v roku 2018. Štátnym lesníkov NKÚ napríklad vytkol predaj dreva pod cenu alebo rizikové nájomné zmluvy. „Na základe výsledkov kontroly je kontrolovaný subjekt povinný prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Až v následnej kontrole budeme môcť preveriť, či tieto opatrenie priniesli očakávané zlepšenie,“ uviedol hovorca NKÚ Marek Papajčík.
NKÚ vyzýva na účinné strategické riadenie, vytýčenie cieľov a kontrolu lesov zo strany agrorezortu. Kritizuje politické nominácie a frekvenciu personálnych zmien. „Časté personálne výmeny na riadiacich postoch a s nimi prichádzajúca zmena stratégie neprispievajú k úspešnému riadeniu žiadneho podniku, či organizácie,“ prízvukuje NKÚ. Posledné personálne výmeny v podniku Lesy SR sa udiali po nástupe nového ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (OĽaNO).