Slovenský pozemkový fond má nového riaditeľa, Štilichová skončila a nastupuje exposlanec Marosz

Bývalý štátny tajomník na ministerstve dopravy Ján Marosz
Bývalý štátny tajomník na ministerstve dopravy Ján Marosz. Foto: OĽaNO
  • aktualizované 14. októbra 16:16

Vláda vo štvrtok na svojom rokovaní odvolala Janu Štilichovú z funkcie generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Zároveň do tejto funkcie vymenovala od 1. novembra 2021 Jána Marosza. Štilichová bola šéfkou SPF od konca mája potom, čo v pozícii nahradila Gabrielu Bartošovú, ktorá sa 22. mája 2021 vzdala funkcie.

Nečakané rozhodnutie vlády

Kabinet zvolil Marosza za nového šéfa SPF nečakane. Na agrorezerte totiž počas uplynulých týždňov prebiehali výberové konania do tejto funkcie, ktorých sa Marosz nezúčastnil.

„Už sme nemohli čakať. Situácia na SPF bola kritická. Žiadne ďalšie výberové konania už nebudú. Výberové konania síce priniesli nejaké mená, no nebol som úplne presvedčený o tom, ako by zvládli napríklad mediálny tlak, ktorý možno vytvárajú skupiny, ktoré doteraz na kritickej situácii na SPF profitovali. Chcem sa ale poďakovať všetkým účastníkom konania. Verím, že sme sa ale rozhodli správne a stav na fonde sa výrazne zlepší,“ povedal vo štvrtok po rokovaní vlády agrominister Samuel Vlčan.

Dohoda na poslednú chvíľu

S Maroszom sa dohodol na poslednú chvíľu na nástupe do funkcie od 1. novembra 2021 a nie od 15. októbra ako sa uvádzalo v návrhu.

Tento výber je podľa strany Hlas-SD katastrovou pre fungovanie štátu, obcí, miest aj poľnohospodárov. „Štátnu inštitúciu spravujúcu miliardový majetok občanov Slovenska pridelili Jánovi Maroszovi z OĽaNO, vyštudovanému učiteľovi náboženstva, ktorý sa ani výberového konania nezúčastnil,“ povedal poslanec za stranu Hlas-SD Róbert Puci.

OĽaNO tak podľa neho vedie Slovensko nielen do krachu verejných financií, ale aj do krachu inštitúcií.

Ján Marosz

Ján Marosz, narodený 18. júna 1978 v Žiline, je slovenský politik a bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. V parlamentných voľbách v roku 2016 kandidoval za stranu OĽANO-NOVA. Naposledy pôsobil ako člen dozornej rady spoločnosti Tipos – národná lotériová spoločnosť, a.s. a bol poradcom premiéra pre oblasť dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela BartošováJán MaroszJana Štilichová
Firmy a inštitúcie A.s.SPF Slovenský pozemkový fondTipos