Stohlová obvinila Kuffu z presadzovania biznis záujmov, národným parkom hrozí rozvrat (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stohlová
Podpredsedníčka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Naše národné parky čelia rozvratu, a ak nezatiahneme brzdu, môžeme o ne prísť. Vyhlásila to v pondelok na tlačovej besede poslankyňa a podpredsedníčka výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska (PS).

Ako dodala, minulý týždeň navštívila Národný park (NP) Malá Fatra, Tatranský národný park (TANAP) a NP Poloniny, kde je podľa nej situácia najkritickejšia. Počas návštev sa stretla s poverenými riaditeľmi NP, resp. zástupcami, súčasnými aj bývalými zamestnancami NP, miestnymi podnikateľmi, urbarníkmi a zástupcami samospráv aj občianskych iniciatív.

Situácia je kritická

Podpredsedníčka výboru zároveň zhodnotila a upozornila na kritickú situáciu po návšteve Polonín, Malej Fatry a TANAPu, kde zistila znepokojujúce skutočnosti.

Situácia je kritická. Pre naše národné parky ide o zlomové obdobie,” povedala Stohlová. Podľa nej je možné, že časť Polonín a Malej Fatry sa zmenia na prírodný park s nižším stupňom ochrany. V Tatranskom národnom parku sa plánujú zmeny návštevného poriadku, ktoré presadzujú osoby spojené so štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Filipom Kuffom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ich zámerom je posilniť biznis na úkor ochrany prírody. Mohli by ohroziť zaradenie Tatier medzi chránené rezervácie UNESCO,“ upozornila Stohlová.

Stohlová tiež kritizovala, že rokovania o znížení úrovne ochrany prebiehajú bez účasti odborníkov na ochranu životného prostredia či správ národných parkov.

Taraba všetko popiera

Správy národných parkov majú zabezpečovať ochranu prírody, no súčasné vedenie ministerstva ich berie len ako formálnu organizáciu. Nedáva im možnosť vyjadriť sa k dianiu na ich území, prípadne tlačí na zmenu odborných stanovísk,” zdôraznila podpredsedníčka parlamentného výboru pre životné prostredie.

Stohlová označila ministra životného prostredia Tomáša Tarabu za hlavnú zodpovednú osobu, pričom tvrdí, že jeho úlohou je všetko popierať, zatiaľ čo národné parky čelia deštrukcii.

Momentálne to vyzerá tak, že ministrovou úlohou je v prvom rade všetko popierať, kým pokračuje deštrukcia národných parkov,“ uviedla. Stohlová apelovala na verejnosť, aby sa ohlásili, ak majú informácie o obmedzovaní ochrany prírody, na jej e-mail.

Musíme dať najavo, že hŕstka ľudí s pomýlenými názormi zastrešených stranou, ktorá sa dlhodobo pohybuje na hranici zvoliteľnosti, nemôže za štyri roky zničiť to, čo sme tu desaťročia chránili a príroda storočia tvorila,“ uzavrela podpredsedníčka výboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip KuffaTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRPS Progresívne SlovenskoTANAP Tatranský národný parkUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie