Súčasná podoba klimatického zákona nie je kompletná, Nicholsonová i Jurzyca majú výhrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
svetová klíma, znečistenie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Europoslanci zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) Eugen Jurzyca a Lucia Ďuriš Nicholsonová (obaja ECR) nepodporujú schválenie klimatického zákona v jeho súčasnej podobe. V tlačovej správe o tom informovala Soňa Mellak, tlačová atašé z Európskeho parlamentu (EP).

Poslancom SaS chýba v súčasnej podobe navrhovaného klimatického zákona, ktorý počíta so znížením emisií do roku 2030 oproti roku 1990 o 60 percent, analýza jeho dopadov na priemysel či ekonomiku.

Nicholsonová uznáva len reálne ciele

„Klimatický zákon som v tejto podobe nemohla podporiť, pretože obsahoval niekoľko nových cieľov, ktoré neboli podložené dátami ani analýzou vplyvu a nebrali ohľad na sociálno-ekonomické dopady. Presúvať požiadavku klimatickej neutrality z celej Európskej únie na jednotlivé členské štáty vôbec neberie do úvahy ich rozdielnu štartovaciu pozíciu a je v rozpore s princípom solidarity,“ povedala Nicholsonová.

Za zodpovedné považuje klásť si iba také ciele znižovania emisií, ktoré sú reálne a ich dopady sú známe. Klimatické ciele by sa podľa nej nemali upravovať nesystémovo.

Za nesystémové považuje navyšovanie klimatických cieľov aj Jurzyca. Európska Komisia (EK) podľa neho urobila podobnú chybu v minulosti viackrát, napríklad pri nastavení podpory spaľovania biomasy, ktoré na základe nedostatočných analýz viedlo v konečnom dôsledku k zvýšeniu produkcie emisií.

Priemysel musí zostať konkurencieschopný

Europoslanci Ivan Štefanec (KDH/EPP) Miroslav Číž (Smer-SD/ S/D) a Peter Pollák (OĽaNO/EPP) upozorňujú, že okrem znižovania emisií je potrebné dbať aj na potrebu zachovania konkurencieschopnosti priemyslu.

„Jednoducho povedané, nemôžeme na jednej strane sprísniť pravidlá pre slovenské železiarne tak, že ich oceľ bude predražená, nedokážu ju predať a na druhej strane budeme nakupovať lacnú oceľ z Číny, krajiny, ktorá bude naďalej produkovať zvýšené množstvo emisií a bude v konkurenčnej výhode,“ povedal Pollák.

Poslanci EP vo štvrtok 8. októbra schválili mandát EP na rokovania s Radou ministrov Európskej únie (EÚ) o konečnom znení takzvaného európskeho klimatického predpisu. Cieľom navrhovanej legislatívy je premeniť politický prísľub o dosiahnutí klimatickej neutrality v EÚ do roku 2050 na záväzok. Poslanci EP navrhujú stanoviť cieľ zníženia emisií do roku 2030 na 60 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen JurzycaIvan ŠtefanecLucia Ďuriš NicholsonováPeter PollákSoňa Mellak
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita