Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) pripravuje súbor opatrení v oblasti hydromeliorácií pre adaptáciu na zmeny klímy a zabezpečenie závlahovej vody v poľnohospodárstve.
Materiál by mal byť predložený na rokovanie vlády v septembri tohto roku. Agendu zastrešuje štátny tajomník rezortu Martin Kováč. Vyplýva to z tlačovej správy odboru komunikácie MPRV SR.
Zapoja vlastníkov aj užívateľov
Súbor opatrení podľa rezortu nadväzuje na odporúčania pre európsky zákon o zdraví pôdy a minuloročnú koncepciu MPRV s názvom Pôda – uhlíková a vodná banka krajiny.
„Ochrana, obnova pôdy a zadržiavanie vody v krajine totiž úzko súvisia s viazaním emisií oxidu uhličitého do pôdy, ochranou uhlíka v pôde, čo je kľúčové pre dosahovanie uhlíkovej neutrality a adaptáciu štruktúry krajiny na zmeny klímy,“ vysvetľuje rezort. Koncepcia ráta aj so zapojením vlastníkov a užívateľov pôdy.
Horúčavy trápia nielen ľudí, ale aj hydinu. Únia upozornila na sťažené podmienky slovenských chovateľov
Cieľom je znížiť riziko sucha a povodní a zvýšiť odolnosť krajiny na zmeny klímy. Finančné krytie aktivít zabezpečí Klimatický fond pre pôdu, ktorý bude podľa tlačovej správy v pripomienkovom konaní v auguste.
Nová výzva pre obce
Ako ďalej uvádza ministerstvo, rezort začal komunikáciu s domácimi výrobcami organických hnojív s cieľom zvýšiť ich produkciu a uplatnenie v poľnohospodárstve, čo je priaznivé pre pôdu a prispeje to k zvyšovaniu vodozádržnej kapacity pôdy.
Pre obce, ktoré majú zrealizované projekty pozemkových úprav, rezort pripravil novú výzvu na čerpanie prostriedkov na obnovu biodiverzity, zadržanie a využívanie dažďových vôd či dobudovanie poľných ciest na obecných pozemkoch.
Exposlankyňu Smeru, známu aj ako „grófku", navrhli obžalovať pre neoprávnené čerpanie agrodotácií
„V spolupráci so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) hľadáme nový prístup k doteraz nevyužívaným plochám v správe SPF, ktorý umožní využiť tieto plochy na plnenie ekosystémových služieb,“ doplnilo ministerstvo.
Chystajú uvoľnenie financií
MPRV SR pripravuje uvoľnenie financií na opatrenia, ktoré podporia zvyšovanie vodozádržnej kapacity pôdy a štruktúr krajiny, zlepšia kvalitu pôdy a zvýšia obsah organického materiálu v pôde.
V prvej fáze podporí spoločné zariadenia a následne modelové vodozádržné opatrenia na odvodňovacích kanáloch v pilotných lokalitách. Ďalšia výzva bude zameraná na vodozádržné opatrenia v lesoch.
„Od roku 2023 bude spustené využívanie ekoschém v poľnohospodárskej praxi,“ zadefinovalo MPRV SR s tým, že po vyhodnotení nevyčerpaných financií z Programu rozvoja vidieka podporia ďalšie opatrenia v lesoch a v poľnohospodárskej krajine vrátane obnovy infraštruktúry závlah.