Sucho ohrozuje dovoz dôležitých plodín do EÚ. Na zozname sú káva, kakao aj palmový olej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
farmár, sucho
Sucho bude mať dopad na dovoz niektorých plodín do Európskej únie. Foto: ilustračné, Getty images

Klimatická zmena spôsobuje v niektorých častiach sveta výrazné zvyšovanie sucha. Nevynecháva pritom ani krajiny, ktoré sa radia medzi najväčších producentov plodín vyvážajúcich do celého sveta.

Zmena klímy bude mať dopad na ich ekonomiku, ale aj na dodávky exportného tovaru do iných krajín.

Podľa novej analýzy zverejnenej v žurnále Nature Communications sa negatívnemu dopadu nevyhne ani Európska únia (EÚ).

Zvyšovanie cien

Vedci predpovedali výrazný nárast rizika v dôsledku sucha pre celkový dovoz poľnohospodárskych plodín do EÚ.

Za uplynulých 25 rokov bolo ohrozených len sedem percent exportných plodín, počas ďalšieho štvrťstoročia však toto číslo narastie na 37 percent. Nepomôže ani zníženie uhlíkových emisií.

Analytici upozorňujú, že nedostatok dodávok tovaru bude mať za následok zrejme zvyšovanie cien.

Elizabeth Robinson z University of Reading označila štúdiu za dôležitú z pohľadu potravinovej bezpečnosti v „klimaticky neistom svete“. „Európske domácnosti si už mohli vyskúšať zvýšenú potravinovú neistotu počas krízy v roku 2008. Najmä domácnosti s nižšími príjmami čelili zvýšeným cenám potravín,“ uviedla.

Vzájomné prepojenie

Prišli však aj s relatívne dobrou správou. Niektoré svetové regióny nebudú musieť čeliť narastajúcemu suchu a do istej miery sa budú snažiť kompenzovať straty prameniace z postihnutých oblastí. Nie je však zatiaľ jasné, či bude takáto kompenzácia dostatočná.

Tím viedol Ertug Ercin z organizácie R2Water Research and Consultancy a Vrije Universiteit v Amsterdame.

„Štúdia dokazuje, ako sme navzájom globálne prepojení prostredníctvom obchodu a ako sa môžu katastrofy spojené s klímou za našimi hranicami dotknúť priamo našich životov a môžu byť skutočne relevantné pre našu spoločnosť a hospodárstvo,“ vyhlásil.

Medzi najviac ohrozené považujú dodávky kávy, kakaa, cukrovej trstiny, sójových bôbov a palmového oleja.

Káva a čokoláda

EÚ je konzumentom tretiny svetovej kávy. Polovica z celkového množstva pochádza z Brazílie a Vietnamu, ktoré čelia vysokému riziku sucha v dôsledku zvyšujúcemu sa otepľovaniu. Menej zraniteľné sú Kolumbia a Keňa.

Únia je na 100 percent závislá od dovozu kakaa, ktoré využíva pri výrobe čokolády. Podľa analytikov sa bude situácia s exportom zhoršovať v dôsledku sucha v Indonézii a Malajzii, menej ohrozené sú Pobrežie Slonoviny a Ghana.

Štúdia odhaduje, že v roku 2050 bude 28 percent dovážaného kakaa pochádzať z vysoko ohrozených oblastí.

Olej, sója i cukrová trstina

Únia produkuje len približne tri percentá sójových bôbov z celkového spotrebovaného množstva. Až 60 percent dovážaných bôbov pochádza z miest, ktoré sú zaradené do kategórie s vysokou mierou ohrozenia v dôsledku sucha.

Podľa odborníkov je EÚ veľmi citlivá na akékoľvek zmeny v dodávkach tohto produktu, pretože bôby sú jej kľúčovým krmivom pre hospodárske zvieratá.

Jednou z najviac využívaných komodít je palmový olej. Sucho pritom ohrozuje až 61 percent dovážaného oleja, a to najmä z Indonézie.

Cukrová trstina je dovážaná do únie najmä v spracovaných potravinách. Sucho ohrozuje až 73 percent z celkového európskeho importu.

Analýza takisto zistila, že sucho najmenej ohrozuje dodávky kukurice a slnečnice.

Pozor na ďalšie dopady klimatickej zmeny

V štúdii sa zamerali len na sucho. Ďalšie dopady klimatickej zmeny, ako napríklad záplavy, môžu celú situáciu ešte zhoršiť.

Mike Rivington zo škótskeho Inštitútu Jamesa Huttona, ktorý nebol členom tímu, uviedol, že štúdia je spoľahlivá. Rovnako, ako jej autori, spomenul, že klimatická zmena prinesie aj ďalšie obmedzenia vyplývajúce zo záplav, zvyšujúcej sa chorobnosti, straty pracovnej sily v dôsledku horúčav alebo straty biodiverzity.

Závery podľa neho podceňujú celkové ohrozenie. „Potravinový systém bude musieť byť flexibilnejší na adaptovanie sa regionálnym extrémnym zmenám podnebia. Otvorený obchod musí pokračovať bez obmedzení, aby sa zabezpečila jeho pružnosť,“ povedal.

Vedúci tímu Ercin vyhlásil, že boj s klimatickou krízou je v záujme samotnej EÚ. Dôležité je podľa neho pomôcť chudobnejším krajinám obmedziť emisie a prispôsobiť sa globálnemu otepľovaniu z humanitárnych dôvodov. „Možno tento pohľad dokáže prebudiť aj obchodníkov a politikov v Európe,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Elizabeth RobinsonErtug ErcinMike Rivington
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInštitút Jamesa HuttonaNature CommunicationsR2Water Research and ConsultancyUniversity of ReadingVrije Universiteit