Súťaž Dedina roka prichádza s novinkami, chce pozdvihnúť úroveň národného ocenenia a rozvíjať turizmus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dedina roka, Korňa
Tento článok pre vás načítala AI.

Súťaž Dedina roka prichádza v tomto roku s novinkami, ktorých cieľom je pozdvihnúť úroveň národného ocenenia a rozvíjať turizmus naprieč všetkými krajmi Slovenska.

Ako uviedla Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) spadajúca pod envirorezort, nad aktuálne vyhláseným 13. ročníkom národného ocenenia Dedina roka prevzal záštitu podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Prezentácia kultúry a tradícií

Podľa šéfa envirorezortu majú slovenské obce jedinečnú príležitosť prezentovať svoje tradície a kultúru, ktoré po stáročia zachovávajú tvár a dušu slovenskej dediny.

„Táto súťaž patrí predovšetkým slovenskému vidieku a ľuďom žijúcim na vidieku, kde súžitie človeka s prírodou funguje generácie, a to aj bez naťahovania rúk zo strany mimovládnych organizácií. Hovorím to stále, iba prosperujúce samosprávy postavené na udržateľnom rozvoji a zmysluplných projektoch umožnia zachovať a rozvíjať bohatstvo ukryté v našich regiónoch,“ zdôraznil Taraba.

Pripravilo sa niekoľko noviniek

Národná cena Dedina roka sa koná v dvojročných intervaloch už od roku 2001 a v uplynulom ročníku 2023 zaznamenala súťaž pokles prihlásených obcí. Po nástupe ministra Tarabu začalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s SAŽP pracovať na zvýšení motivácie obcí zapojiť sa do súťaže. Ako objasnil generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík, dva kraje vôbec nemali svoje zastúpenie, preto vyhlasovatelia pripravili niekoľko noviniek.

„Jednou z nich je širšia spolupráca so samosprávnymi krajmi, ktoré po novom udelia 8 krajských cien. K partnerom sa má záujem po novom pridať aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, čo rozšíri možnosti súťaže z pohľadu propagácie domáceho cestovného ruchu,“ vysvetlil Moravčík. Dodal, že obce, ktoré sa zapoja, budú hodnotené na základe inovatívnych riešení v starostlivosti o životné prostredie a zachovávaní tradícií.

„Rovnako sa zapojeným obciam výrazne znížia finančné náklady. Prihlásená obec po novom bude musieť na vlastné náklady zabezpečiť iba prípravu na návštevu hodnotiacej komisie. Všetko ostatné v prípade víťazstva, vrátane slávnostného udeľovania cien vo víťaznej obci, prihlášky a účasť v európskej súťaži budú hradiť vyhlasovatelia národnej ceny,“ vysvetlil Moravčík.

Možnosť reprezentovať Slovensko

SAŽP doplnila, že generálnym partnerom súťaže je COOP Jednota Slovensko, ktorá spolu so samosprávnymi krajmi a partnermi rozdelí viac ako 50-tisíc eur úspešným obciam. Uzávierka prihlášok je 15. apríla 2025 a víťazi budú vyhlásení v septembri 2025.

Podrobné informácie sú zverejnené na webovej stránke dedinaroka.sk. Slovenské obce majú možnosť získať titul Dedina roka 2025 a reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Naposledy Slovensko reprezentovali obce Korňa a Čičmany, ktoré sa umiestnili v striebornom pásme.

„Vidiek má pre Slovensko nesmierny význam. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre i vďaka svojmu prírodnému bohatstvu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny,” uzavrel generálny partner a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Ján Bilinský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BilinskýJuraj MoravčíkTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie COOP Jednota SlovenskoMinisterstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ)MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)