Svetový fond na ochranu prírody sa spojil Interpolom, chcú dať stopku nelegálnej ťažbe a obchodovaniu s drevom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fallen trees cut to clear path for road through rainforest
Foto: ilustračné, Getty images

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) bude v krajinách strednej a východnej Európy spolupracovať s Interpolom na odhaľovaní nelegálnej ťažby a obchodovaní s drevom. WWF o tom informoval v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa organizácie Andrea Settey Hajdúchová.

Cieľom je zabrániť nelegálnej ťažbe dreva

Do spoločného projektu sa zapojí šesť krajín – Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Francúzsko a Belgicko.

Cieľom vzájomnej spolupráce bude výmena skúseností a riešení v oblasti kriminality v lesníckom sektore.

Spolupráca má priniesť najmä zastavenie dovozu nelegálne vyťaženého dreva z tretích krajín do krajín Európskej únie (EÚ).

Envirokriminalitu využívajú zločinecké gangy

Stretnutie odborníkov z radov polície, prokuratúry, lesníctva a ochrany prírody sa uskutočnilo v Bratislave v januári tohto roka. Zorganizovala ho WWF s Interpolom v rámci projektu The EU Forest Crime Initiative.

„Environmentálna kriminalita je treťou najväčšou oblasťou kriminality na svete a významný podiel má na nej nelegálna ťažba a obchod s drevom. Treba im venovať väčšiu pozornosť, pretože sa často spájajú s inými druhmi organizovaného zločinu, s obchodom s drogami či praním špinavých peňazí. Environmentálna kriminalita je pre zločinecké gangy zdrojom peňazí s nízkym rizikom, keďže vyšetrovanie naráža na nedostatočné personálne kapacity a zákony,“ povedal na stretnutí Rory Corcoran z Interpolu.

Slovenská legislatíva takýto trestný čin nepozná

Podľa Michala Filípeka zo slovenskej pobočky WWF pokrývajú postupy páchateľov celý reťazec – od ťažby a prepravy dreva až po jeho spracovanie, predaj, dovoz a vývoz.

Zatiaľ čo v tropických oblastiach prevláda nelegálna ťažba v pralesoch na veľkých plochách, falšovanie povolení na ťažbu dreva či falšovanie krajiny pôvodu a druhu dreva, v regióne strednej Európy sú to prípady krádeže dreva a manipulácia s údajmi na prepravných dokladoch, ktoré dokumentujú množstvo a kvalitu dreva, čas a smer prepravy.

Filípek uvádza, že v slovenskej legislatíve oficiálne neexistuje trestný čin nelegálnej ťažby dreva.

Polícia využíva najmä dva paragrafy trestného zákona – krádež dreva (približne 800 prípadov ročne) a trestný čin porušovania ochrany stromov a krov (približne 120 prípadov ročne).

Náhodná ťažba vyvoláva mnohé otázniky

Na Slovensku sa v priebehu jedného roka legálne vyťaží približne 10 miliónov metrov kubických dreva, ktoré by zaplnilo viac ako 300-tisíc kamiónov.

Polovicu z tohto množstva predstavuje náhodná ťažba, ktorú lesníci neplánovali, ale musia ju vykonať, pretože v lese došlo k prírodnej kalamite či napadnutiu lykožrútom.

Rozsah náhodnej ťažby vyvoláva diskusie o tom, či je vždy oprávnená a či sa ťažia len mŕtve a napadnuté stromy.

Do začiatku roka 2020 nebolo nutné náhodnú ťažbu vo väčšine prípadov nahlásiť okresnému úradu a úradníci nemali povinnosť ju vždy kontrolovať.

Problém je aj dovoz z tretích krajín

Povinnosť nahlasovať každú náhodnú ťažbu v chránených územiach s 2. a vyšším stupňom ochrany zaviedla novela lesného zákona a novela zákona o ochrane prírody.

Pre efektívnu kontrolu by sa však podľa slovenskej pobočky WWF mali úrady personálne a materiálne posilniť.

Problémový je aj dovoz dreva z takzvaných tretích krajín, teda menej rozvinutých alebo exotických krajín, pri ktorých je náročné odhaliť, či drevo nepochádza z nelegálnej ťažby, či skutočne ide o druh dreva alebo pochádza z krajiny, ktorú deklaruje dodávateľ.

Pomôcť majú DNA testy

Pomôcť odhaliť skutočný pôvod a povahu dreva by mohli laboratórne DNA testy. Tie odskúšali napríklad v Nemecku.

Pomocou takýchto testov napríklad zistili, že drevo, ktoré malo podľa dodávateľa pochádzať z Rumunska, bolo dovezené z Ukrajiny alebo drevo deklarovaného poľského pôvodu bolo v skutočnosti z Ruska.

Podobná situácia nastala pri analýze výrobkov z papiera – tretina testovaných detských kníh mala v sebe drevo z tropických pralesov.

WWF je medzinárodná mimovládna organizácia založená v roku 1961. Jej hlavným cieľom je ochrana, výskum a obnova životného prostredia.

V súčasnosti je najväčšou nezávislou ochranárskou organizáciou na svete, pôsobí vo viac ako 100 krajinách a má vyše päť miliónov podporovateľov v celom svete. WWF

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Rory Corcoran
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInterpolSvetový fond na ochranu prírody (WWF)The EU Forest Crime Initiative