Systém vo vyplácaní z envirofondu sa meniť nebude, odkázal znečisťovateľom Budaj

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Systém vyplácania z Environmentálneho fondu sa nateraz meniť nebude. A to aj napriek viacerým požiadavkám zo strany veľkých firiem, ktoré do tohto envirofondu pre znečisťovanie prostredia prispievajú, a ktoré chcú, aby sa im viac prostriedkov vracalo naspäť.

„Priemyselníci si u nás neodkladajú žiadne peniaze. Tieto rečičky už naozaj niekedy človeku lezú na nervy. To ako keby odovzdávali dane a stále by sa ozývali, kedy im ministerstvo financií dane vráti. Peniaze v envirofonde sú peniaze za poškodzovanie klímy. Tie peniaze majú primárne slúžiť na zlepšovanie životného prostredia,“ zdôraznil po stredajšom rokovaní vlády minister životného prostredia Ján Budaj, podľa ktorého si priemyselné podniky nárokujú na peniaze z envirofondu len na vylepšenie ich ziskov, keďže majú najlepšie hospodárske výsledky.

„Hlinikárne majú za minulý rok najväčšie zisky. Títo priemyselníci majú najlepšie roky. Elektrina a plyn sa iste zdražujú, ale to nie je absolútne dôvod, aby oni požadovali osobitné opatrenia,“ konštatoval Budaj s tým, že na osobitné opatrenia majú nárok len energeticky chudobné rodiny. „Nebudeme diskutovať o rozdávaní peňazí boháčom,“ uzavrel Budaj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR