Takáč radí Bírešovi so striedaním plodín na poliach, navrhuje skrátenie obdobia použitia medziplodiny (video)

Richard Takáč, Robert Fico, Smer-SD
Podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč (v strede) počas tlačovej besedy. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda Smeru – SD Richard Takáč v rámci predvolebnej kampane radí ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi, ako na poliach striedať plodiny. Šéfa rezortu vyzýva, aby zmenil usmernenie k nariadeniu vlády o striedaní plodín. Navrhuje, aby sa povinnosť obdobia použitia medziplodiny zmenila z „do jari nasledujúceho roka“ na osem týždňov.

Nasadenie medziplodiny

Ako príklad uvádzam pšenicu. Po zbere jarnej pšenice musí poľnohospodár nasadiť medziplodinu, napríklad hrach. V súčasnom znení smernice by hrach musel držať v pôde až do jari a až následne vysiať novú pšenicu. Poľnohospodári tak prídu o možnosť siať ozimnú pšenicu,“ upozornil Takáč.

Navrhuje preto, aby po zbere jarnej pšenice mohli poľnohospodári nasadiť hrach, ten po uplynutí ôsmich týždňov zaorať, čím hrach splní účel zeleného hnojiva. Následne stihnú zasiať aj ozimnú pšenicu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nie je definovaný zoznam plodín

Ak by sme v podobnom príklade nahradili pšenicu kukuricou, podporujeme tým aj živočíšnu produkciu, keďže kukurica je jednou z hlavných živín poľnohospodárskych zvierat,“ uvádza Takáč.

Tiež upozorňuje, že nie je definovaný zoznam medziplodín. Akceptovaná byť mohla byť medziplodina v prípade, ak nevytvára zelený most pre prenášačov viróz i samotné škodlivé organizmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BírešRichard Takáč
Firmy a inštitúcie Smer - SSD