Takáč v parlamente rozptýlil fámy o nelegálnom postupe Lesov SR pri záchrane stromov na Horehroní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MPRV: Vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč vystúpil pred Výborom Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde ozrejmil zákonný postup pri uzatváraní zmlúv štátneho podniku Lesy SR s dodávateľmi. Takáč tak rozptýlil fámy o nelegálnom postupe Lesov SR.

Minister upozornil, že hlavný dôvod na zvýšenie spracovateľských kapacít je pomalý postup sanácie postihnutých porastov ako aj prírastok kalamity, ktorý je vyšší než kapacity zazmluvnených spoločností.

Rokovali s tromi uchádzačmi

Šéf agrorezortu oznámil, že Lesy SR rokovali s troma uchádzačmi bez ich vzájomného vedomia, čo je v mimoriadnej situácii legislatívne povolené pre rýchlosť konania.

Zákon umožňuje vyzvať na rokovanie len jedného uchádzača a zadať zmluvu ‚napriamo‘. Napriek tomu Lesy SR rokovali až s tromi uchádzačmi bez toho, aby títo navzájom o sebe vedeli. Predmetom rokovania boli najmä technické, administratívne a finančné podmienky, pričom smerodajná bola predovšetkým cena za lesnícke činnosti,“ zdôraznil Takáč.

Ako dodal, aktuálne situáciu rieši 105 spoločností, ktoré za prvé štyri mesiace roka 2024 vyťažili 290-tisíc kubických metrov dreva, zatiaľ čo prírastok bol až 530-tisíc kubických metrov. Ján Mizerák, výrobnotechnický riaditeľ Lesov SR vysvetlil, že vysoký podiel porastov možno spracovať len špeciálnou technológiou v náročných terénnych podmienkach.

Treba konať rýchlo

Čas hrá proti nám, aj preto dodávatelia garantujú práce nadčas, počas víkendov i štátnych sviatkov a zabezpečujú aj strážnu službu,“ uviedol Mizerák.

Minister Takáč zdôraznil, že treba konať rýchlo, aby sa zachránili ešte zdravé lesy pred lykožrútom. „Našou úlohou je konať čo najrýchlejšie, aby sme zachránili ešte zdravé lesy, aby sme zachránili Poľanu,“ uviedol Takáč.

Doplnil, že rýchlou asanáciou sa preruší vývoj lykožrúta a minimalizuje chemické ošetrenie, čo je dôležité pre ochranu prírody a povrchových zdrojov pitnej vody. Polícia už vyšetruje ministrove trestné podanie v súvislosti s neriešením kalamity na Horehroní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MizerákRichard Takáč
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR