TANAP si nevie dať rady s poľskými vyhliadkovými vrtuľníkmi, podáva trestné oznámenie (video)

Vrtulnik, helikoptera
Foto: ilustračné, Getty images

Správa Tatranského národného parku (TANAP) podáva trestné oznámenie v súvislosti s nízkym preletom poľských vyhliadkových vrtuľníkov v Tatrách. Informovala o tom na sociálnej sieti, na ktorej zverejnila aj video s vrtuľníkom.

„Zďaleka nie je prvé. Vieme o koho ide, máme dôkazy, no prevádzkovateľ sa naďalej finančne „nabaľuje“ a Belianske Tatry trpia,“ poznamenala správa národného parku.

Neberú ohľad na terén pod sebou

Správa TANAPu pripomína, že vzdušný priestor nad územím národného parku je definovaný ako priestor s faunou citlivou na hluk z letovej prevádzky. Ako ďalej vysvetlila, pre tieto vzácne územia je stanovená dvojnásobná minimálna výška letu ako pre iné oblasti. Konkrétne v TANAPe ide podľa nej o výšku 300 metrov nad najvyššou prekážkou stojacou v okruhu 600 metrov v okolí lietadla.

„To znamená, že pilot pri stanovovaní svojej letovej výšky neberie ohľad len na terén „pod sebou“, ale ani vo svojom širšom okolí. Túto minimálnu výšku nesmie pilot bez špeciálneho povolenia „podklesať“,“ vysvetlila. Účelom pravidla je ochrana prírody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nič s tým nerobia

Podľa správy národného parku poľský prevádzkovateľ žiadne povolenie nemá.

„Napriek tomu, že dôkazov o podklesávaní máme dostatok, veci sa nehýbu, napriek tomu, že príslušné orgány tŕň v päte TANAPu riešia už päť rokov,“ skonštatovala ďalej Správa TANAPu. Výsledkom je podľa nej nula udelených sankcií, aj preto pristúpila opäť k podaniu trestného oznámenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu