Taraba otvoril modernú kompostáreň pri obci Dežerice, takéto zariadenie by chcel vybudovať v každom okrese

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 53. schôdze
Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba otvoril spoločne s primátorom mesta Bánovce nad Bebravou Róbertom Gašparíkom a ďalšími starostami Trenčianskeho kraja modernú kompostáreň pri obci Dežerice (okres Bánovce nad Bebravou).

Ako zúčastnení uviedli, zariadenie ročne spracuje tritisíc ton biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, čo výrazne prispeje k zlepšeniu kvality životného prostredia v regióne.

Slovensko potrebuje infraštruktúru na nakladanie s odpadom

Podľa Tarabu potrebuje Slovensko popri vodárenskej infraštruktúre aj kvalitnú infraštruktúru na nakladanie s odpadom. „Kompostárne dokážu vďaka moderným technológiám znižovať objem odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach odpadov. Mojou ambíciou je, aby každý okres mal takéto zariadenie, ktorá dokáže odpad premeniť na kvalitný kompost, a ktorý môžu využívať občania aj samosprávy na zakladanie novej či údržbu existujúcej zelene,“ zdôraznil Taraba.

Dodal, že s realizáciou stavebných prác začala samospráva po podpise zmluvy s envirorezortom koncom decembra 2023. Vybudovanie kompostárne bolo financované z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) sumou viac ako 1,1 milióna eur a mesto Bánovce nad Bebravou prispelo takmer 60-tisíc eur.

Kompostáreň je súčasťou širšej stratégie trvalo udržateľného rozvoja

Primátor Bánoviec Róbert Gašparík doplnil, že kompostáreň je navrhnutá tak, aby spracovala pokosenú trávu, odrezky stromov a kríkov z údržby verejnej zelene, škôl, ihrísk a rovnako aj biologicky rozložiteľné odpady od obyvateľstva zo záhrad a záhradkárskych osád v rámci Bánoviec a blízkeho okolia. Spolu s kompostárňou boli zadovážené aj potrebné zariadenia vrátane kolesového traktora, rezacieho voza na biologické odpady, prekopávača, preosievača kompostu a mostovej váhy.

Kompostáreň je súčasťou širšej stratégie trvalo udržateľného rozvoja, ktorá zahŕňa zlepšenie nakladania s odpadmi, znižovanie energetickej náročnosti verejných budov a podporu ekologickej mobility. Chcem aj z tohto miesta poďakovať Ministerstvu životného prostredia SR za podporu, ktorú poskytlo nášmu projektu,“ uzavrel Gašparík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róbert GašparíkTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR