Ministrovi životného prostredia vyprší 3. novembra termín na doručenie návrhov noviel zákonov o verejných vodovodoch, kanalizáciách a regulácii v sieťových odvetviach. Zaviazalo ho k tomu uznesenie vlády, ktoré nasledovalo po intenzívnom tlaku Jany Hanuliakovej a Michala Saba z Progresívneho Slovenska, poukázalo opozičné hnutie.
Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) vo štvrtok na sociálnej sieti konštatoval, ako sa na Slovensku roky tolerovalo, že vodárenské spoločnosti neinvestovali do infraštruktúry, aj keď sú v miliardových deficitoch.
Ochranca verejného záujmu
„Vicepremiér nás pred letnými prázdninami na svojich tlačových konferenciách arogantne vysmial, aj spochybňoval, keď sme ho na alarmujúci stav vo vodárenstve upozornili. Napokon bol pod ťarchou faktov nútený otočiť a priznal, že nedostatky je nutné odstrániť,” povedal poslanec parlamentu Michal Sabo.
Tvrdenia o privatizácii vody sú lož, NKÚ a Progresívne Slovensko podľa vodárov šíria konšpirácie
Tomáš Taraba avizoval, že až teraz sa ukáže, aký lobing sa začne a ktorí poslanci budú stáť na strane ochrany vody a ktorí na strane pofidérnych praktík. Podľa poslankyne Hanuliakovej sa minister štylizuje do polohy ochrancu verejného záujmu, ktorý ide klepnúť chobotnici po prstoch.
Pofidérne praktiky
„Je iba úsmevné toto sledovať, keďže on sám pred niekoľkými mesiacmi používal argumentáciu konkrétnej záujmovej skupiny, keď priamo v pléne parlamentu bagatelizoval zistenia Najvyššieho kontrolného úradu a popieral riziko skrytej privatizácie, na ktoré sme ho upozorňovali,” podčiarkla.
Akcionári vítajú vstup štátu do vodárenských spoločností, upozornili však na negatívne dôsledky súvisiace s cenou vody
Podľa jej slov je zároveň bizarné, že o pofidérnych praktikách hovorí práve ten minister, ktorý okrem iného dohodil státisícové kšefty svojmu susedovi – právnikovi. „Obávame sa, že keď raz skutočne začneme rozpletať vzťahy vo vodárenstve, tak ostaneme mimoriadne prekvapení z ďalších podobných prepojení,” uzavrel Sabo.