Tatranské národné parky prejdú pod novú Správu TANAPu, ktorá spadá pod gesciu ministerstva životného prostredia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: pixabay.com/sk/photos/

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) ako príspevková organizácia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo štvrtok končia. Ich agendu od piatka (1. apríl)a preberá novovzniknutá Správa TANAPu so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Reforma národných parkov

Najstarší národný park na Slovensku sa po takmer troch desaťročiach opäť vráti k integrovanému modelu správy tohto vzácneho územia.

Stane sa tak na základe novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR na svojej poslednej minuloročnej schôdzi. Pripomenula to v tlačovej správe koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu Martina Petránová.

Cieľom spomínanej novely je reforma národných parkov, ktorých správa bude po novom spadať kompletne pod rezort životného prostredia.

Ochranári a lesníci sa spoja

Takmer všetko územie s rozlohou viac ako štyridsaťtisíc hektárov, ktoré doposiaľ spravovali Štátne lesy TANAPu, prechádza pod gesciu novovzniknutej Správy TANAPu, zvyšok bude spravovať nová Správa PIENAPu.

Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka vidí túto zmenu ako výzvu spoločne vrátiť do národných parkov integrovaný model správy územia, ktorý bol v minulosti práve u nás obdivovaný okolitými štátmi.

„Sú na to vytvorené všetky predpoklady, pretože počas viac ako sedemdesiatročnej starostlivosti sa nám i našim predchodcom podarilo v prírodnom prostredí zachovať celé spektrum všetkých živých organizmov i neživej zložky prírody v pôvodnej škále,“ poznamenal.

Spojením lesníkov a ochranárov pod jednu strechu sa podľa neho vytvoria predpoklady pre overenie toho, že starostlivosť o krajinu má zmysel, je prospešnou nielen pre prírodu samotnú, ale aj pre človeka, ktorý v nej žije.

„Tatranskí lesníci, ktorí sú nepochybne aj ochranármi, v posledných rokoch ukázali, že sa o prírodu vedia postarať, čoho najlepším dôkazom sú mladé lesné porasty s vysokým stupňom diverzity a so všetkými predpokladmi zvýšenia prirodzenosti a stability,“ dodal.

Zmeny v správe TANAPu

Podobný model v Tatranskom národnom parku fungoval od jeho vzniku v roku 1949. Starostlivosť o územie bola vtedy v kompetencii dočasnej Správy TANAPu, ktorú zastrešovalo riaditeľstvo Lesného závodu Vysoké Tatry.

„Koncom októbra 1952 prijal Zbor povereníkov nariadenie o Tatranskom národnom parku, v zmysle ktorého sa výkonným orgánom pre veci TANAPu stala Správa TANAPu so sídlom v Tatranskej Lomnici. Ako svoju organizačnú zložku ju riadilo Povereníctvo lesov a drevárskeho priemyslu po dohode s Povereníctvom školstva, vied a umení,“ uviedla Petránová.

V roku 1995 však nadobudol účinnosť nový zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý zrušil pôvodný zákon o Tatranskom národnom parku i nariadenie Zboru povereníkov, a teda aj jednotnú správu územia. Takmer všetky kompetencie zrušenej Správy TANAPu prevzali Štátne lesy TANAPu.

Na rozdiel od nej už nespravovali všetky pozemky v národnom parku, keďže po revolúcii sa zhruba polovica územia vrátila do rúk súkromným vlastníkom. V roku 1996 vznikla súčasná Správa TANAPu pod gesciou ministerstva životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MarhefkaMartina Petránová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠtátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park