Tatranský národný park má 75 rokov, oslavy výročia zakončí s pamätníkmi a filmami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš
Tento článok pre vás načítala AI.

Najstarší národný park na Slovensku, ktorým je Tatranský národný park, si v tomto roku pripomína 75. výročie od svojho založenia. V máji mu venovali pilotné podujatie s názvom Dni TANAP-u. Vyvrcholením osláv výročia bude opäť podujatie pre verejnosť v dňoch 18. a 19. decembra v kinosále Múzea TANAP-u.

Ako informovala Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u, návštevníci si počas neho budú môcť pozrieť filmy dokumentujúce Tatry v období vzniku parku a vypočuť si rozprávanie pamätníkov čias minulých. Vstup je bezplatný.

Správa národného parku pripravuje podujatie v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Prostredníctvom filmov Karola Skřipského sa diváci prenesú v čase do obdobia vzniku TANAP-u a prvých rokov jeho existencie. V stredu je od 14:00 na programe premietanie snímok Tatranský národný park (1958), Kvety Tatier (1954) a Cesta k slnku (1949).

Oživia ich spomienky pamätníkov z radov niekdajších zamestnancov národného parku. Vo štvrtok sa bude premietať od 16:00. Na programe sú snímky Na lyžiach cez hrebene Tatier (1947), Severnou stenou na Kriváň (1947) a Expedícia TANAP (1961).

Tatranský národný park bol vyhlásený zákonom zo dňa 18. decembra 1948 s účinnosťou od 1. januára 1949. Od roku 1987 sú jeho súčasťou Západné Tatry. Ako pripomína internetová stránka Správy TANAP-u, v roku 2003 boli jeho hranice a ochranné pásma upravené.

Územie národného parku zaberá rozlohu 73 800 hektárov, jeho ochranné pásmo 30 703 hektárov. Rozprestiera sa na území Žilinského a Prešovského kraja v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok. Ročne navštívi TANAP takmer 3,5 milióna návštevníkov, sieť turistických chodníkov má dĺžku približne 600 kilometrov.

Najstarší národný park tvorí najvyššia horská skupina v karpatskom oblúku s najvyšším vrcholom – Gerlachovským štítom (2655 metrov n. m.). Územie národného parku bolo v roku 1993 rozhodnutím UNESCO zaradené do siete biosférických rezervácií.

„Najväčšie hodnoty tvoria sieť maloplošných chránených území, ktorú predstavuje 27 národných prírodných rezervácií, 23 prírodných rezervácií, dva chránené areály, jedna národná prírodná pamiatka a dve prírodné pamiatky s celkovou výmerou 37 551,53 hektára čo je 50,7 percent územia národného parku,“ informuje Správa TANAP-u.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu