Tepelné čerpadlá budú oslobodené od poplatkov za vodu, poslanci v rámci novely zákona schválili aj „prílepok"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voda, jazero
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Tepelné čerpadlá budú oslobodené od poplatkov za odber a vypúšťanie vody. Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o vodách (vodný zákon), ktorou sa odstránili legislatívne bariéry pri využívaní systémov tepelných čerpadiel. Novou legislatívnou úpravou sa pre tepelné čerpadlá typu voda-voda zaviedla výnimka a to oslobodenie od povinnosti odvádzať platby a poplatky za využívanie tepelného potenciálu podzemných vôd.

    Plán Európskej únie

    Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré predložilo novelu, uviedlo, že návrh legislatívnej zmeny vyplýval z Vykonávacieho rozhodnutia Rady Európskej únie (EÚ) v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. V schválenej novele vodného zákona sa zaviedla výnimka pre odbery podzemných vôd na účely využitia ich tepelného potenciálu formou oslobodenia od platenia platieb a poplatkov.

    Plánom Európskej komisie je zdvojnásobiť mieru zavádzania tepelných čerpadiel v nasledujúcich piatich rokoch. Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby v plnej miere využili opatrenia, ktoré by znížili bariéry pri prechode na čistú energiu, ako je využívanie tepelných čerpadiel. Najvyššiu efektívnosť a najvyššie úspory primárnej energie je možné dosiahnuť práve pri systémoch tepelných čerpadiel voda-voda,“ uviedol envirorezort.

    Vyvlastňovanie pozemkov

    Poslanci v rámci novely vodného zákona schválili aj tzv. prílepok, ktorým pozemky pod štátnymi vodnými stavbami môžu byť vyvlastnené v rámci verejného záujmu. Toto opatrenie sa týka pozemkov nachádzajúcich sa pod vodnou stavbou vo vlastníctve štátu alebo ktoré sú jej súčasťou v užívaní, a ktoré dosiaľ neprešli majetkovoprávnym usporiadaním.

    Vyvlastňovacie konanie možno začať na návrh príslušného správcu vodnej stavby a návrh na vyvlastnenie práv k takýmto pozemkom vodnej stavby môže podať do 31. decembra 2045. Tento krok má zabezpečiť, aby dôležité vodohospodárske projekty mohli byť realizované bez prekážok spojených s majetkovoprávnymi nejasnosťami.

    Tento zákon nadobudne účinnosť 30. septembra 2024.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie: EK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRRada Európskej únie