Turisti ignorujú uzáveru časti úseku Tatranskej magistrály, Správa TANAP-u už rokuje o sanácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatranská magistrála
Na časti chodníka Tatranskej magistrály sa zosunula vlani pôda. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Správa Tatranského národného parku (TANAP) intenzívne rokuje s Ministerstvom životného prostredia SR, aby sa mohlo začať so sanáciou úseku červeno značeného turistického chodníka vo Vysokých Tatrách.

Informovala o tom agentúru SITA Nina Obžutová z komunikačného oddelenia správy národného parku. Časť chodníka sa vlani v novembri zhruba vo vzdialenosti dvesto metrov od Hrebienka v smere k Rainerovej chate zosunula, vo Vysokých Tatrách tak vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Prioritou je ochrana zdravia

„Najvyššou prioritou Správy TANAP-u je ochrana zdravia a života návštevníkov, ktorí úsek červeného turistického značeného chodníka budú používať. Aj z tohto dôvodu je táto časť trasy v miestach zosuvu momentálne uzavretá,“ potvrdila Obžutová.

Prechod daným úsekom Tatranskej magistrály po zosuve totiž predstavuje riziko priameho ohrozenia zdravia a života turistov.

Správa národného parku síce s rezortom o možnej sanácii rokuje, ide však podľa nej o zdĺhavý proces, ktorý nie je možné urýchliť.

Neoceniteľné využitie pre záchranárov

„Správa TANAP-u si uvedomuje, že tento konkrétny úsek chodníka má neoceniteľné využitie pre horských záchranárov v tom, že urýchľuje a uľahčuje ich presun k zraneným a zároveň ide o veľmi turisticky frekventované miesto. Veľmi nám záleží na ochrane zdravia a života ľudí, a preto všetko úsilie Správy TANAP-u smeruje k čo najskoršiemu možnému riešeniu,“ poznamenala Obžutová.

Na mieste zosuvu pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru zo Správy TANAP-u v novembri umiestnili drevenú závoru a tabuľu upozorňujúcu na uzavretie chodníka. Obchádzka vedie z Hrebienka po zelenej značke okolo Bilíkovej chaty a Vodopádov Studeného potoka.

Predĺženie turistiky

Turistom sa tak túra predĺži približne o pätnásť minút. Nie všetci z nich však zákaz rešpektujú. „Ľudia na chodník vstupujú a tabule aj závora boli už niekoľkokrát poškodené,“ skonštatovala Obžutová.

Primátor Tatier Jozef Štefaňák verí, že problém sa podarí vyriešiť čo najskôr. Mesto sa podľa jeho slov intenzívne pripravuje na letnú sezónu, a zosunutú časť chodníka vníma ako problém.

„Boli sme rokovať na TANAP-e, aby sme turistom umožnili čo najjednoduchší a nerušený prístup k turistickým chodníkom, preberali sme to s vedením,“ povedal pre SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Štefaňák
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSpráva TANAPu