Turisti, viete čo robiť v prípade búrky? Horskí záchranári radia, ako sa v horách vyhnúť zásahu bleskom (video)

Turista, dážď, búrka

Po zásahu bleskom sa tento týždeň (15. – 19. augusta) stala ďalšia tragická udalosť – zomrel turista a ďalší dvaja sa zranili.

Horská záchranná služba pravidelne apeluje na turistov, radí im a pripomína dôležité opatrenia, na ktoré treba pri výletoch a túrach na horách dbať. Informácie o radách horských záchranárov zverejnilo v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR (MV SR).

Sledujte vývoj počasia a výstrahy

Pravdepodobnosť búrkovej činnosti je hlásená v Malej a Veľkej Fatre, Kremnických vrchoch a Kysuckej vrchovine, cez víkend vo všetkých horských oblastiach.

Pred odchodom do hôr je dôležité sledovať vývoj počasia a výstrahy HZS, ale aj predpoveď počasia, výstrahy na stránkach SHMÚ, IMGW (poľský hydrometeorologický ústav) a HZS.

Horskí záchranári odporúčajú pozrieť si tiež pozorne plánovanú trasu, hlavne, či sa dá v prípade blížiacej sa búrky rýchlo zbehnúť do údolia. Ak je túra dlhá, po hrebeni alebo bez možnosti rýchleho úniku, je najlepšie začať už skoro ráno. Pekné počasie totiž nemusí vydržať po celý deň.

„Sledujte počasie aj počas túry, pretože búrky oveľa častejšie prichádzajú v popoludňajších hodinách,“ píše MVSR v tlačovej správe. Ak sa blíži búrka, treba ísť čo najrýchlejšie do údolia.

V súčasnosti existujú rôzne aplikácie, kde sa dá sledovať pohyb búrok online na meteorologických radaroch (napr. stránka SHMÚ). Dôležité je ale sledovať počasie aj vizuálne, či sa hromadia oblaky, či sa zvyšuje rýchlosť vetra, prípadne sa objavujú blesky, hrmenie. Na hrebeňoch a vrcholoch je oveľa väčšia pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom, preto je potrebné čo najrýchlejšie zísť do údolia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nájdite si úkryt

Ak nie je čas na útek do doliny, nájdite si pred búrkou úkryt. Blesky najčastejšie udierajú do najvyššie položených predmetov v okolí. Elektrický náboj si vyberá čo najkratšiu cestu, ako sa vybiť. Nebezpečné sú napríklad samostatne stojace stromy alebo voľné priestranstvá, stĺpy vysokého napätia.

Horskí záchranári odporúčajú čo najrýchlejšie skúsiť nájsť úkryt, napríklad chatu, útulňu, preto je dobré mať naštudovanú trasu a vedieť, kde sa takéto objekty nachádzajú. Ďalším veľmi dobrým úkrytom je auto.

Ak nie je možné nájsť lepší úkryt, vyhľadajte miesto pod úrovňou terénu, napríklad priekopa. V prípade, že je v blízkosti les, vyberte si miesto radšej hlbšie v lese ako na jeho okraji.

Ak je úkryt ďaleko, dodržujte tieto zásady: zbavte sa kovových predmetov (odložte ich ďalej od seba). Nebezpečné sú oceľové laná, reťaze a rebríky, dajte sa do podrepu, najlepšie na nejakú izolačnú podložku (napríklad. batoh), vhodné je chrániť si sluch a dodržujte vzdialenosť od ďalších osôb.

Aplikácia HZS a prevencia

Veľmi užitočnou pre každého návštevníka vysokohorskej oblasti je Aplikácia HZS. Rezort vnútra odporúča stiahnuť si ju do mobilu, pretože obsahuje viacero užitočných funkcií, okrem iného najmä to, že s prichádzajúcim hovorom operátori Operačného strediska tiesňového volania HZS automaticky vidia, kde sa človek nachádza, čo umožňuje rýchlu lokalizáciu volajúceho. Aplikáciu je možné stiahnuť si na tejto adrese: https://app.hzs.sk/.

Horská záchranná služba prízvukuje, že kľúčová je prevencia. Horskí záchranári upozorňujú, že dôležité je každú túru si dobre naplánovať a prispôsobiť aktuálnym aj predpokladaným poveternostným podmienkam. HZS denne aktualizuje výstrahy na svojej webovej stránke. Kto si nie je istý, MV SR odporúča oprieť sa o skúsenosti horských záchranárov a nehanbiť sa vyžiadať si informácie o podmienkach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMV Ministerstvo vnútra SR