Turistické chodníky v Tatrách sú už otvorené, niektoré však ešte čaká počas sezóny obnova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry, turisti
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka

Hoci sú chodníky v Tatranskom národnom parku po zimnej uzávere už otvorené, niektoré čaká ešte počas letnej turistickej sezóny obnova.

Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) plánujú vydláždiť časť červeno značeného turistického chodníka od Chaty pri Zelenom plese smerom na Veľkú Svišťovku, ako aj časť modro značenej trasy v úseku Skalnaté pleso – Malá Svišťovka.

Frekventované časti už obnovili

Podobným spôsobom chcú vynoviť aj červeno značený turistický chodník do sedla Umrlá v Juráňovej doline v Západných Tatrách. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

Štátni lesníci tiež plánujú vybudovať nové či opraviť súčasné kamenné schody na Tatranskej magistrále v úseku od Bieleho plesa do Vyšného Kopského sedla. Počkať však zatiaľ musia na priaznivejšie počasie, keďže vo vyšších polohách Tatier stále panujú zimné podmienky.

Obnovou zatiaľ prešli časti frekventovaných turistických chodníkov, od Sliezskeho domu na Poľský hrebeň či z Kôprovského sedla na Kôprovský štít.

Vo Vysokých a Belianskych Tatrách majú turisti od utorka 15. júna k dispozícii približne 350 kilometrov značených turistických trás, ďalších cez 330 kilometrov sa nachádza v Západných Tatrách.

Každý rok obnovia jednu značku

Starostlivosť o turistické chodníky priebežne počas celého roka zabezpečujú zamestnanci jednotlivých ochranných obvodov národného parku, od Oravy až po Červený Kláštor, spolu so Strediskom terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

Bežná údržba zahŕňa napríklad aj prerezávanie kosodreviny, čistenie odrážok či vykášanie trávy. Finančne náročnejšie opravy zahŕňajú do plánu údržby, prioritu však majú havarijné stavy.

Okrem toho pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu každoročne kompletne obnovia jednu zo štyroch značiek, tentokrát to bude žltá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu