Uchádzači o post šéfa Štátnej ochrany prírody prezentovali svoje vízie, hovorili najmä o zmene financovania

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Do druhého kola výberového konania na pozíciu generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) postúpili dvaja kandidáti, a to Dušan Karaska a Karol Pepich. Pre agentúru SITA to uviedol Slavomír Held z tlačového odboru Ministerstva životného prostredia SR (MŽP).

Päť kandidátov nepostúpilo

V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 24. septembra, postúpili z celkovo siedmich kandidátov riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava Dušan Karaska a riaditeľ Správy CHKO Horná Orava Karol Pepich.

Zvyšných päť uchádzačov nedosiahlo 75 percent celkového počtu bodov, ktoré sú stanovenou hranicou na postup do druhé kola.

Verejné vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa ŠOP sa uskutočnilo v piatok dopoludnia v átriu budovy MŽP. Obaja postupujúci kandidáti prezentovali svoje vízie a ciele, ktoré by chceli v pozícii riaditeľa ŠOP dosiahnuť.

Karaska aj Pepich vo svojich prezentáciách zdôraznili súčasné podfinancovanie ŠOP, jej nedostatočné kompetencie v oblasti ochrany prírody či potrebu zmeny jej financovania.

Sporné zmluvy za Lakandu

Podľa envirorezortu postup do druhého kola výberového konania nezaručuje, že jeden z dvojice kandidátov automaticky musí získať post generálneho riaditeľa ŠOP. Existuje tak možnosť, že na pracovnú pozíciu nebude vybraný ani jeden z dvojice uchádzačov.

Výsledky piatkového verejného vypočutia kandidátov oznámi výberová komisia MŽP v najbližších dňoch. Predošlého riaditeľa ŠOP Martina Lakandu odvolal z funkcie súčasný minister Ján Budaj (OĽaNO) koncom apríla.

Ako dôvody uviedol, že Lakanda počas svojho pôsobenia podpísal viaceré sporné zmluvy. Tie šéf envirorezortu podstúpil na preverenie orgánom činným v trestnom konaní. V súčasnosti je vedením ŠOP dočasne poverený Daniel Baláž.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KaraskaJán BudajKarol PepichMartin LakandaSlavomír Held
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody