Ukrajinské obilie by sa mohlo podľa Kmeťa prepravovať aj cez slovenské železnice, máme výbornú logistickú polohu

Preprava obilia
Slovensko má podľa Kmeťa výbornú logistickú polohu. Foto: www.facebook.com

Prepravovať ukrajinské obilie cez svoje územie chce okrem Maďarska aj Slovensko. Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina) informoval o snahe vytvoriť dopravný koridor z Ukrajiny po železnici do riečneho prístavu v Bratislave a ďalej po Dunaji až do rumunského čiernomorského prístavu Konstanca.

Odtiaľ by obilie mohlo pokračovať do Afriky. „Je to omnoho kratšia, lacnejšia a ekologickejšia cesta ako ďalšie alternatívy,“ uviedol na sociálnej sieti Kmeť. „Prístav Konstanca je tiež súčasťou novej Hodvábnej cesty z Ázie, ktorá sa prepisuje aj kvôli vojne na Ukrajine,“ poznamenal.

Výborná logistická poloha

Slovensko má podľa Kmeťa výbornú logistickú polohu, veľmi dobré napojenie na európsku železničnú, cestnú aj riečnu sieť. „Prístav Bratislava leží v strede vodnej cesty Rýn – Mohan – Dunaj. Železničná sieť má dostatočné kapacity na zvýšenie objemov prepravovaného tovaru ako v smere juh – sever, tak aj v smere východ – západ,“ poznamenal štátny tajomník.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Kmeť diskutoval o nových cestách na prepravu tovarov, ktorých súčasťou bude aj Slovensko, so štátnym tajomníkom ministerstva dopravy a infraštruktúry Rumunska Gabrielom Constantinom Bunducom a riaditeľom odboru vodnej dopravy českého ministerstva dopravy Evženom Vydrom v rámci dopravnej a logistickej konferencie „Rumunský čiernomorský prístav Konstanca – strategický uzol pre Európu“.

Skutočný vojnový zločin

Maďarsko tiež ponúklo svoje územie ako možnú prepravnú trasu pre export ukrajinského obilia v dôsledku toho, že ruská invázia narušila zvyčajné trasy cez Čierne more. Oznámil to v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Svoje vyhlásenie šéf maďarskej diplomacie zverejnil niekoľko hodín po tom, ako Európska únia označila ruskú blokádu vývozu ukrajinského obilia za skutočný vojnový zločin.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Evžen VydraJaroslav KmeťPéter Szijjártó
Firmy a inštitúcie EU Európska únia