Únia miest Slovenska žiada stiahnutie novely o ochrane prírody, v čase klimatickej krízy môže mať vážne dôsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8
Prezident ÚMS Richard Rybníček počas prijatia predstaviteľov Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8 prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Mestá na Slovensku naliehavo žiadajú stiahnutie novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Podľa mestských predstaviteľov by novela umožnila developerom odstraňovať stromy v mestách a prímestských oblastiach bez akejkoľvek náhrady, čo by mohlo mať vážne dôsledky v čase klimatickej krízy a potreby ochrany prírody.

Zavádzajúce argumenty

V čase klimatickej krízy, keď je potrebné zeleň v mestách ešte viac chrániť, nesúhlasíme s prijímaním zákonov, ktoré nereflektujú na túto hrozbu. Rovnako odmietame, aby mestá prišli o kompenzáciu vo forme finančnej náhrady alebo náhradnej výsadby za vyrúbané stromy,“ uviedla Únia miest Slovenska (ÚMS) vo svojom stanovisku.

ÚMS upozornila, že navrhovaná novela neprešla odbornou diskusiou a používa zavádzajúce argumenty. Žiada tiež, aby sa novela stiahla z rokovania parlamentu a riadne prerokovala v pripomienkovom konaní. Apeluje na poslancov a poslankyne, aby novelu v aktuálnom znení neschválili.

Žiadajú stiahnutie novely

Predmetná novela zákona má podľa MŽP SR odstrániť byrokraciu pre obyvateľov pri výrube stromov. Rezort však prehliada fakt, že bežná požiadavka fyzických osôb sa týka niekoľkých stromov, nie stoviek,“ uvádza ÚMS. Mestá zdôraznili, že väčšie zásahy do zelene vyžadujú odborné posúdenie a systematickú náhradu ekosystémových služieb, ktoré stromy poskytujú.

ÚMS preto opätovne žiada stiahnutie novely z rokovania Národnej rady (NR) SR a jej riadne prerokovanie, vrátane akceptácie pripomienok samospráv. „V prípade, že sa tak nestane, apelujeme na poslancov a poslankyne NR SR, aby novelu v aktuálnom znení neschválili,“ uzavrela ÚMS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRÚMS Únia miest Slovenska