Únia vyhrala pobrexitový spor s Britániou o rybolove, verdikt znamená veľké víťazstvo najmä pre Dánsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rybár, rybolov
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia v piatok vyhrala významný pobrexitový prípad proti Británii na najstaršom rozhodcovskom orgáne sveta ohľadom práv na lov úhorov európskych v Severnom mori. Prípad na Stálom rozhodcovskom súde v holandskom Haagu bol považovaný za akýsi ukazovateľ pre ďalšie potenciálne spory medzi Londýnom a Bruselom v tomto citlivom odvetví.

Bol to prvý súdny obchodný spor medzi 27-členným blokom a Britániou od jej odchodu z EÚ v roku 2020. Súd akceptoval argument EÚ, že Británia nedodržiava svoje záväzky z pobrexitovej obchodnej dohody. „Spojené kráľovstvo porušuje svoju povinnosť poskytnúť plný prístup do svojich vôd na lov úhorov európskych v súlade s dohodou,“ uviedol súd.

Nariadenie na prijatie potrebných opatrení

Nariadil Londýnu, aby „prijal potrebné opatrenia na dodržanie“ dohody, ktorá poskytla EÚ prístup do britských vôd na niekoľko rokov počas prechodného obdobia po brexite. V marci Británia nariadila zastavenie všetkého rybolovu, argumentujúc, že úhory európske sú neoddeliteľnou súčasťou morského ekosystému Severného mora.

Britskí právnici na spomenutom súde tvrdili, že pokles populácie úhorov európskych by mal za následok ohrozenie iných druhov ako tulene, sviňuchy a iné ryby ako tresky. Brusel však namietal, že Británia neaplikovala „dôkazmi podložené, primerané a nediskriminačné opatrenia„, keď nariadila zastavenie rybolovu.

Veľké víťazstvo predovšetkým pre Dánsko

Verdikt znamená veľké víťazstvo predovšetkým pre Dánsko, keďže dánske plavidlá tvoria približne 96 percent kvóty EÚ na lov úhorov európskych. Hodnota úlovkov tohto druhu dosahuje ročne asi 49 miliónov eur. Prípad by zároveň mohol pôsobiť ako významná judikatúra pre ďalšie konflikty týkajúce sa rybolovu vyplývajúce z pobrexitovej obchodnej dohody.

Podľa dohody má mať flotila EÚ prístup do britských vôd na päť a pol roka počas prechodného obdobia, ktoré končí v polovici roku 2026. Po tomto období budú o prístupe do príslušných vôd rozhodovať v rámci každoročných rokovaní. EÚ privítala rozhodnutie a uviedla, že chce s Britániou „vzájomne prospešný vzťah v oblasti rybolovu„.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: EU Európska únia