Úroda hustosiatych obilnín na Slovensku by mala oproti vlaňajšku klesnúť o viac než 11 percent

Kombajn, žatva, pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úroda hustosiatych obilnín v tomto roku by mala podľa očakávaní pestovateľov dosiahnuť na Slovensku takmer 2,6 mil. ton. Je to o 11,6 % menej ako vlani. Pokles je zapríčinený medziročným znížením celkových osiatych plôch o 8,8 % a tiež nižšou očakávanou priemernou úrodou z hektára ako rok predtým o 4,6 %.

Odhad sa ešte bude spresňovať

Očakávaný výnos 5,06 tony z hektára (t/ha) je však vyšší ako priemerný výnos v predošlých piatich rokoch (4,91 t/ha). Vyplýva to z prvého odhadu úrody, ktorý na základe zozbieraných informácií k 20. júnu 2021 spracoval Štatistický úrad SR.

V prípade očakávaných výnosov ide však o prvý odhad, ktorý sa bude spresňovať v ďalších dvoch odhadoch podľa vývoja klimatických podmienok.

Najpestovanejšou obilninou na Slovensku je dlhodobo pšenica, ktorá tvorí až 70 % z plôch osiatych hustosiatymi obilninami.

„V roku 2021 sa znížila výmera pšenice o 8,6 % a zároveň sa očakáva medziročne nižší výnos z hektára. Aj preto je zatiaľ celkový odhad tohtoročnej úrody pšenice nižší o 11,4 %, čo predstavuje pokles zhruba o 243 tisíc ton plodiny voči minulému roku,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva Štatistického úradu SR Peter Danko.

Nadpriemerné výnosy pšenice

Pšenica sa tento rok pestuje na ploche vyše 357-tisíc hektárov pôdy, vlani bola osiata plocha väčšia o 34 tisíc hektárov. Očakávané výnosy 5,29 tony z hektára sú nad úrovňou päťročného priemeru (5,13 t/ha). Celkovo by produkcia všetkých druhov pšenice v roku 2021 mala dosiahnuť 1,89 milióna tony.

Výmery jačmeňa sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom nižšie o 11,5 %, keď dosiahli takmer 118 tisíc hektárov.

Úroda druhej najpestovanejšej obilniny na Slovensku (23 % z výmery hustosiatych obilnín) sa očakáva na úrovni 575 tisíc ton, čo predstavuje medziročný pokles o 15 %. Okrem nižšej výmery sa očakáva aj nižší výnos ako vlani.

Predpokladá sa, že zber z jedného hektára jačmeňa klesne z minuloročných 5,19 tony na tohtoročných 4,89 tony.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Danko
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR