Úroda medu na Slovensku výrazne poklesla, rok bol pre včelárov mimoriadne náročný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
med
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pandemický rok 2020 bol pre slovenských včelárov mimoriadne náročný. Výrazné poklesy úrody zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medov. Celkovo úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku.

Včelári prišli o pätinu včelstiev

Navyše, počas zimy prišli slovenskí včelári o 20 % včelstiev, čo predstavuje približne 60 000 včelích rodín. Informoval o tom Slovenský zväz včelárov (SZV) na svojej internetovej stránke.

Komplikácie zaznamenávajú slovenskí včelári aj pri tvorbe legislatívy zo strany štátnych inštitúcií. Pri ich príprave by privítali užšie zakomponovanie ľudí s praxou i odbornými znalosťami z radov samotných včelárov. „Čoraz častejšie sme totiž svedkami schválených predpisov, ktoré včelárom nepomáhajú, či sú prakticky nerealizovateľné, ba dokonca rozvoju včelárstva na Slovensku začínajú škodiť,“ povedal predseda SZV Milan Rusnák.

Pozor na všeobecné označenia

Takmer 15 500 včelárov združených v Slovenskom zväze včelárov však aj napriek ťažkostiam bude vykonávať svoje remeslo aj v roku 2021. „Ak chcú Slováci podporiť včely a včelárstvo na Slovensku, najlepší spôsob je kupovať si med priamo od svojho včelára v regióne. Slovenský med patrí medzi najkvalitnejšie na svete. V obchode treba vždy pozerať na pôvod medu na obale a vyhýbať sa všeobecnému označeniu pôvodu – med z EÚ a mimo EÚ. Na pozore sa treba mať aj pri podozrivo nízkej cene,“ dodal Milan Rusnák.

Slovenský zväz včelárov združuje 15 500 členov s 254 000 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 143 základných organizácií. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie mladých včelárov na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Rusnák
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz včelárov