V Košickom kraji odstrelili rekordný počet diviakov, namiesto úbytku je ich však čoraz viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Pixabay

Počty diviakov v Mestských lesoch Košice aj napriek rekordným odstrelom rastú, minulý rok poľovníci ulovili 448 jedincov tejto zveri, v tomto roku ich doteraz bolo 110. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Diviakov je stále príliš veľa

Spolu 30 poľovníkov je posledné roky pre premnoženie diviakov v plnej permanencii. „Najhoršia situácia je v mestských častiach Sídlisko Ťahanovce, Myslava a Sídlisko KVP, kde nás tento rok už dvakrát zavolali. Operatívne reagujeme na podnety občanov a snažíme sa im pomáhať. Je to náročné, lebo stavy diviakov aj napriek rekordným odstrelom narastajú,“ uviedol riaditeľ Mestských lesov František Beli.

Na území mesta Košice sa nedávno potvrdila prítomnosť afrického moru ošípaných (AMO). Pri záhradkárskej lokalite Čičky na rozhraní mestských častí Sever, Západ a Sídlisko KVP našli uhynuté približne mesačné mláďa diviaka.

Veterinári vyznačili rizikovú zónu

Štátna veterinárna a potravinová správa po svojom utorkovom zasadnutí v Košiciach obmedzila pohyb v lesoch iba na vyznačené chodníky a cesty a v okolí 10 až 15 kilometrov od nájdeného diviaka vymedzila takzvanú rizikovú zónu.

Aktuálnou situáciou a ohrozeniami, ktoré výskyt AMO so sebou prináša, sa vo štvrtok zaoberal rozšírený Krízový štáb mesta Košice.

Na rokovanie boli prizvaní zástupcovia okresného úradu, krajskej veterinárnej a potravinárskej správy, regionálneho úradu verejného zdravotníctva a košických mestských lesov.

Prioritou je ochrana zdravia

Prioritou vedenia mesta je ochrana zdravia každého návštevníka mestských lesov. Rovnako chcú docieliť zlepšenie informovanosti verejnosti o všetkých aspektoch tejto choroby a jej vplyv na obmedzenie pohybu milovníkov prírody po území Mestských lesov Košice.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní. Zvieratá sú apatické, malátne, príznaky sa prejavujú zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami.

Typický je rýchly priebeh, vysoká morbidita a mortalita. Úmrtnosť dosahuje až 90 až 95 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František BeliVladimír Fabian