V obchodoch už kúpite iba zálohované plastové fľaše a plechovky, envirorezort hovorí o úspechu

ENVIRO: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
Ukážka zálohovania PET fliaš a plechoviek. Bratislava, 3. január 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Od piatku sú na pultoch obchodov dostupné už len zálohované fľaše alebo plechovky. V tlačovej správe to pripomína Ministerstvo životného prostredia SR, s tým, že Slovensko sa stalo prvou krajinou v strednej Európe, ktorá spustila zálohovanie jednorazových nápojových obalov.

Po prvom pol roku od začatia systému podľa rezortu možno konštatovať úspech, keďže na konci júna počet PET fliaš a plechoviek vrátených do systému zálohovania prekročil hranicu 260 miliónov obalov.

„Dnes si ale môžeme povedať, že ľudia to zvládli. Slovensko sa vďaka úspešnému etablovaniu systému môže stať inšpiráciou aj pre okolité krajiny,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) s tým, že zálohovanie má potenciál zabezpečiť viac než 90-percentnú návratnosť obalov.

Od spustenia zálohovania 1. januára tohto roku do 29. júna sa podľa envirorezortu celkovo vyzbieralo 264 986 441 kusov nápojových obalov na 2 638 odberných miestach. Tie pozostávajú zo 2 011 zálohovacích automatov a 627 ručných skenerov na manuálny odber nápojových obalov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR