V Skalnatej doline pribudli dva nové turistické mostíky, postavili ich dobrovoľníci z klubu Hikemates

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry, TANAP
Tento článok pre vás načítala AI.

Dobrovoľníci postavili dva nové turistické mostíky v Skalnatej doline vo Vysokých Tatrách. Vznikli v rámci projektu Hore dobre.

Ako informoval jeden z hlavných organizátorov z najväčšieho turistického klubu na Slovensku Hikemates Mikuláš Virág, nové turistické mostíky sa nachádzajú na modrej značke vedúcej od rázcestníka Štart, po ktorej sa dá dostať na Malú Svišťovku.

V Skalnatej doline nad Tatranskou Lomnicou pracovalo na budovaní mostíkov tridsať dobrovoľníkov vrátane členov turistického klubu a tesárov.

Na stavbu dohliadali skúsení tesári

„Nové turistické mostíky sú z červeného smreka, celkov sme použili päť ton dreva, ktoré vyviezol na miesto vrtuľník. Na stavbu dohliadali skúsení tesári, pričom živnosť mostíkov je 15 rokov”, vysvetlil Virág.

Turistický klub realizoval výstavbu v spolupráci so súkromnou spoločnosťou. Lokalitu pre nové mostíky vybrali po konzultácii so zástupcami Správy Tatranského národného parku. Výstavba tak bola podľa staviteľov v súlade s ochranou prírody a potrebami turistov.

Náročná brigáda pre dobrovoľníkov

„Brigáda bola tentokrát náročnejšia, väčší z mostíkov má až 12 metrov, dobrovoľníkov ale neodradilo ani zlé počasie a dážď. Vďaka novým mostíkom bude pohyb na horách bezpečnejší pre všetkých milovníkov prírody,“ priblížil Virág. Celkovo takto klub podľa jeho slov postavil už 15 turistických mostíkov v sume vyše 90-tisíc eur.

Tento rok sa uskutoční ešte minimálne päť brigád v rámci projektu Hore dobre. Tou najbližšou je obnova okolia útulne Sláviček, ktorá sa nachádza na Muránskej Planine.

Najväčší turistický oddiel Slovenska

Akcia bude v dňoch 26. a 27. júna, záujemcovia z radov dobrovoľníkov sa môžu hlásiť na internetovej stránke horedobre.sk. Hikemates je najväčší turistický oddiel na Slovensku, s viac ako 2 600 členmi.

V rámci rozvoja turistickej infraštruktúry postavil tri nové útulne nachádzajúce sa na trase Cesty hrdinov SNP, opravil chodník vedúci do Sedla Prielom, a obnovil pätnásť turistických mostíkov vo viacerých lokalitách v národných parkoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Virág
Firmy a inštitúcie Správa TANAPuTANAP Tatranský národný park