V Slovenskom raji pribudli automatické defibrilátory. Záchranári vyzývajú ľudí, aby sa ich nebáli použiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Defibrilátor
Horská záchranná služba osadila v Slovenskom raji päť automatických externých defibrilátorov (AED). Foto: www.facebook.com

V najnavštevovanejších lokalitách Slovenského raja osadila Horská záchranná služba (HZS) päť automatických externých defibrilátorov (AED). Nachádzajú sa na Podlesku, Čingove, Kláštorisku, v Dedinkách a na planine Geravy.

Ako pre agentúru SITA povedal náčelník HZS v Slovenskom raji Ivan Krajčír, ide o východiskové turistické body, kde sa ľudia zvyknú zhromažďovať po túre v roklinách.

Národný park navštevuje podľa jeho slov počas každej sezóny stále veľa ľudí a takmer každý rok sa tam vyskytne aj prípad zástavy srdca. Defibrilátor môže v takomto prípade zachrániť život. Použiť ho vie aj laik ešte pred príchodom záchranárov.

Defibrilátory sa nebojte použiť

Horská služba inštalovala v minulosti defibrilátory len vo vysokohorských chatách, v Slovenskom raji podľa Krajčíra chýbali. Od dnešného dňa sa nachádzajú v infocentre na Čingove, pri vstupe do autocampingu na Podlesku, na Kláštorisku, inštalovali ich aj na budove hotela v Geravách a uprostred obce Dedinky. Monitorujú ich kamery, aby ich vandali neznehodnotili.

Krajčír vyzval ľudí, aby sa nástroj nebáli použiť, pretože je automatizovaný. „Po zapnutí a osadení elektród vyhodnotí situáciu a rozhodne, či podá výboj, alebo nie, respektíve koľko výbojov a podobne,“ vysvetlil.

Prvú pomoc dokáže poskytnúť aj laik

Prístroje osadili horskí záchranári v spolupráci s občianskym združením Záchrana. Prvým mestom na Slovensku, ktoré získalo 24 hodín denne verejne dostupný defibrilátor, sa v januári 2017 stala Spišská Nová Ves. Postupne k nej pribudli ďalšie mestá a obce.

AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz.

Všetky defibrilátory sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja. Okamžite vie vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu a prepočíta aj hmotnosť podľa odporu ľudského tela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba