V Slovenskom raji sa vodáci chystajú upratovať Hornád, vítaní sú aj dobrovoľníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto_2.jpg
Dobrovoľníci a správcovia NP Slovenský raj aj minulý rok vyčistili prielom Hornádu Správa NP Slovenský raj

V Národnom parku Slovenský raj pripravujú v sobotu upratovanie Hornádu. Pustia sa do neho vodáci, pridať sa môžu aj dobrovoľníci. Vyčistiť ho chcú od odpadu, ktorý tam naplavilo počas uplynulých mesiacov.

Ide o tradičnú akciu pred otvorením vodáckej sezóny. Informoval o tom dnes riaditeľ správy národného parku Tomáš Dražil.

Ľudia sa môžu pridať k pešiemu čisteniu

Vodáci budú splavovať Hornád a mali by ho vyčistiť až po Čingov. Verejnosť sa môže pridať k pešiemu čisteniu rieky v úseku Hrabušické mýto po Hrdlo Hornádu, a nie v samotnom Prielome Hornádu.

„Čistiť budú brehy Hornádu a odpad zachytený na stromoch a kríkoch,“ vysvetlil Dražil.

Dobrovoľníci dostanú aj vrecia

Národný park upozornil, že upratovanie bude individuálnou formou, pričom vrecia na čistenie si môžu dobrovoľníci vyzdvihnúť v lodenici na Hrabušickom mýte od 8:00 do 10:00. Konať sa bude len v dopoludňajších hodinách do 13:00.

Vyzbieraný odpad zozbiera Správa národného parku Slovenský raj. Zároveň účastníkov prosí, aby dodržiavali platné protiepidemické opatrenia.

Ako už v minulosti Dražil uviedol, pre národný park predstavujú problém práve neporiadok a odpady z vyššie položených obcí. Tie sa cez Hornád dostávajú priamo do Prielomu Hornádu, teda najprísnejšie chránenej časti národného parku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať