V Slovenskom raji zrekonštruovali Glackú studňu, nachádza sa na významnej križovatke a je stará niekoľko storočí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
studňa, voda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Národnom parku Slovenský raj zrekonštruovali Glackú studňu. Nachádza sa na významnej križovatke turistických ciest a podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila, ide o významný bod s pohnutou históriou, ktorá sa viaže k tomuto národnému parku.

V minulosti tam stála známa horáreň a v časoch, keď fungovala konská doprava po Glackej ceste, aj miesto na prepriahanie koní. Správa národného parku studňu zrekonštruovala a sfunkčnila spoločne so zhotoviteľom, ktorým je miestne občianske združenie Zelená hora. Podarilo sa to vďaka grantu vo výške takmer 10-tisíc eur od jednej z bánk na Slovensku.

Je stará niekoľko storočí

Studňa pri starej horárni je podľa predsedu OZ Zelená hora Ladislava Novotného stará niekoľko storočí. „Nevieme presne, kedy bola vybudovaná. Miesto, kde studňa stojí, na začiatku novoveku fungovalo ako koniareň, prepriahali tam kone,“ ozrejmil pre agentúru SITA. Stará Glacká cesta bola totiž spojnicou medzi Spišom a Gemerom.

V 18. storočí, keď sa začal rozvíjať hutnícky priemysel, dali Csákyovci starú cestu prerobiť, spevniť, aby mohli prevážať materiál z huty zo Stratenej do Hrabušíc, a pri tej príležitosti tam postavili horáreň,“ pripomenul dejiny Novotný.

Tá podľa neho slúžila až do minulého storočia, keď bola na konci druhej svetovej vojny vypálená a už nebola obnovená. Koniareň tam podľa jeho slov fungovala ešte približne do 70-tych rokov 20. storočia. „Po budove koniarne neostala stopa. Základy starej horárne sú ešte viditeľné,“ dodal.

Samotná studňa je po revitalizácii plne funkčná, je hlboká približne desať metrov. Podľa Novotného ju prečistili, voda z nej však pitná nie je.

Oddychové zázemie pre turistov

Rozbor vody ukázal, že je mikrobiologicky trošku závadná, teda by som z nej piť neriskoval, ale na osvieženie tela je vhodná. Je číra, čistá, nesmrdí,“ opísal. Pri studni sa nachádza aj menšie oddychové zázemie pre turistov, je tam turistický pútač, lavičky i infopanel.

Osadili sme tam tabuľu a smerovník, všetko je v pôvodnom štýle, ktorý sa už zo Slovenského raja vytratil. Dali sme si záležať na tom, aby bolo všetko z kvalitného dreva, aby to vydržalo nie pár rokov, ale aby nás to prežilo. Všetko je z červeného smreka,“ doplnil predseda OZ Zelená hora.

Okolo starej horárne, pri ktorej sa studňa nachádza, prechádza každý turista, ktorý absolvuje cestu z Veľkého Sokola, rovnako aj cykloturisti.

Horáreň bola veľmi známa, súvisí so začiatkom sprístupňovania Národného parku Slovenský raj. Tamojší horár pomáhal s prechodom prvým objaviteľom. Prvá roklina v Raji, ktorú prešli s horárom miestni činovníci zo Spišskej Novej Vsi, bola práve Veľký Sokol,“ vysvetlil Dražil. Aj preto ocenil, že sa studňu podarilo obnoviť v historickom duchu, teda v pôvodnej podobe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Dražil
Firmy a inštitúcie Národný park Slovenský rajSpráva Národného parku Slovenský raj