Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sa bude po novom najviac zameriavať na boj proti zmene klímy a ochranu životného prostredia.
Boj proti zmene klímy a ochrana životného prostredia sa stávajú ústrednými témami Európskej komisie (EK) v spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie. Informovala o tom Európska komisia vo zverejnenom stanovisku na svojej internetovej stránke. Európska komisia v ňom navrhuje aj niekoľko ďalších zmien, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na zjednodušenie a zabezpečenie najlepšej hodnoty za peniaze v poľnohospodárstve.
„Boj proti zmene klímy a ochrana životného prostredia sú našimi výzvami číslo jedna pre EÚ. Spoločná poľnohospodárska politika EÚ musí v tejto bitke zohrávať dôležitejšiu úlohu. Nemá len chrániť poľnohospodárov pred vplyvom klimatických zmien, musí aj zabezpečiť, aby poľnohospodárstvo neprispievalo k zhoršeniu tohto problému. Na európskej úrovni sa stanovia nové ciele s cieľom zabezpečiť, aby poľnohospodárstvo plne prispievalo k plneniu medzinárodných záväzkov EÚ v oblasti zmeny klímy a trvalej udržateľnosti,“ uviedla v stanovisku Európska komisia.
Okrem toho sa má podľa EK vytvoriť na európskej úrovni aj súbor nástrojov, ktoré dokážu splniť ciele v oblasti ochrany životného prostredia. Krajinám EÚ chce komisia poskytnúť flexibilitu, aby si mohli vybrať, ktorý z týchto nástrojov použijú na dosiahnutie požadovaných výsledkov, berúc do úvahy ich národný kontext. „Každá krajina EÚ vypracuje svoj vlastný strategický plán schválený Európskou komisiou, v ktorom uvedie, ako má v úmysle splniť ciele na ochranu životného prostredia. Namiesto dodržiavania predpisov sa bude venovať väčšia pozornosť monitorovaniu pokroku a zabezpečeniu zamerania financovania na konkrétne výsledky,“ vysvetľuje EK.
Európska komisia navrhuje aj ďalšie zmeny
Európska komisia v novom stanovisku k spoločnej poľnohospodárskej politike ďalej uvádza, že podpora pre poľnohospodárov bude pokračovať prostredníctvom systému priamych platieb, no je potrebné opätovne preskúmať spôsob, akým sú tieto platby v súčasnosti rozdelené. EK stanovuje niekoľko možností, ako zabezpečiť, aby platby v rámci členských štátov a medzi členskými štátmi boli spravodlivejšie rozdelené a lepšie zamerané na to, kde sú najviac potrebné.